728 x 90

رویداد تاریخی

21بهمن ۱۳۵۷ - 9فوریه: وقایع‌نگار قیام ضدسلطنتی

-

انقلاب ضدسلطنتی 1357
انقلاب ضدسلطنتی 1357
21بهمن1357
 

 ”مسلمان به‌پا خیز، همافرت کشته شد“ - این شعار هزاران تن از مردمی است که از هر گوشه تهران به یاری همافران دلیر سرازیر شدند.
 

از دیشب درگیری سنگین در مرکز آموزش نیروی هوایی در دوشان‌تپه ادامه داشت. تهران، تکبیرگویان بیدار مانده است. تهران، مضطرب و نگران است؛ فریاد الله‌اکبر به سپیدی سحر می‌کشد.
 
 
 
 

به گزارش کیهان، عده زیادی از همافران مسلح از پادگان دوشان‌تپه بیرون آمده و خطاب به مردم فریاد می‌زنند: ”ما به‌خاطر شما می‌جنگیم، به خانه‌هایتان بروید تا ما با آزادی عمل، پاسخ افراد مسلح گارد را بدهیم“.
 

اما مردم حاضر به ترک همافران قهرمان نیستند. آنها همه، خود را یک ملت بی‌شکست می‌دانند . مردم، همافران مجروح را به خانه‌های خود برده و فریاد می‌زنند: ”ما شما را تنها نمی‌گذاریم“.
 
 
مردم میله‌های فلزی، لای چرخ تانکها و خودروهای گارد گذاشته و آنها را از کار می‌اندازند. همچنین تعدادی ژ3 و سلاحهای دیگر را از سربازان گارد گرفته و به همافران و مردم دیگر داده و همگی به جنگ با نیروهای سرکوبگر می‌روند.
 
 
آخرین گزارشها حاکی از آن است که مردم با سوراخ کردن دیوار پادگان به داخل آن برای کمک به همافران رفتند. هم‌اکنون پادگان و اطراف آن به‌دست مردم و همافران افتاده و نیروهای گارد با دادن تلفات، مجبور به عقب‌نشینی شدند.
 
 
بنا‌به گزارشهای رسیده، ستون تانکی که برای کمک به نیروهای گارد عازم دوشان‌تپه بود، در بین راه تانکها توسط مردم به آتش کشیده شد و سرلشکر ریاحی، فرمانده این ستون هم مورد اصابت گلوله مردم قرار گرفت. نبردهای 2روز گذشته دوشان تپه نشان داد، نیروهای سرکوبگر به‌رغم هرگونه لشکر کشی، در مقابل مردم به‌پاخاسته و متحد، محکوم به شکست هستند.
 
 
لشکرکشی با تانک و این‌گونه اقدامات رژیم هم دیگر اثر ندارد. درپی درگیریهای دیروز و امروز، مردم به‌خصوص در شرق تهران اقدام به سنگربندی خیابانها و توزیع اسلحه کردند.
 
 
شراره‌های نبرد با نیروهای سرکوبگر از تهران به شهرهای دیگر ایران هم می‌رسد. بنا‌به گزارش کیهان، امروز مردم مسلح با 2خودرو به پاسگاه ژاندارمری بالانچ ارومیه حمله کرده و تعدادی از مزدروان سرکوبگر را از پای درآوردند. ایران، سراسر آتش و قیام است.

      
										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/a1f5dabb-cc34-410c-9691-bf0a7fb9b108"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات