728 x 90

۱۹خرداد ۱۳۷۸، انفجار تروریستی اتوبوس شهری حامل مجاهدین در مسیر بغداد

گرامی باد خاطره ۶شهید مجاهد خلق، قربانیان انفجار اتوبوس
گرامی باد خاطره ۶شهید مجاهد خلق، قربانیان انفجار اتوبوس

نوزدهم خرداد یادآور شهادت ۶مجاهد خلق، در جریان جنایت تروریستی آدم‌کشان رژیم آخوندی در سال‌ ۱۳۷۸ است که طی آن‌ مزدوران اعزامی رژیم با انفجار اتوبوس شهری حامل مجاهدین، آنان را به‌شهادت رساندند. این‌ جنایت ضدانسانی، یکی از ۱۵۰عمل تروریستی رژیم آخوندهای حاکم بر ایران بود که از سال‌ ۱۳۷۰ به‌ بعد در خاک عراق و علیه رزمندگان آزادی انجام داده است.
انفجار، بمب‌گذاری و کشتار مردم بیگناه از خصوصیات ذاتی و شیوه‌های حاکمان جنایتکار حاکم بر میهن‌مان برای حفظ حاکمیت‌شان است و آنها در این‌ زمینه هیچ حد و مرزی نمی‌شناسند.


جنایت تروریستی آدم‌کشان اعزامی رژیم آخوندی

چهارشنبه‌ ۱۹خرداد ۱۳۷۸ ساعت ۸ صبح

یک‌ اتوبوس شهری مجاهدین حامل ۳۷سرنشین به‌سمت اشرف در حرکت است‌، اتوبوس اندکی پس‌ از خروج از بغداد در شمال شرق این ‌شهر با انفجار یک‌ خودرو حامل ۲۵۰کیلوگرم مواد منفجره از نوع پلاستیک ‌که در کنار خیابان پارک شده بود، هدف سوءقصد تروریستی از سوی مأموران وزارت اطلاعات و سپاه‌ پاسداران قرار می‌گیرد.
در نتیجه‌ این‌ انفجار، ۶تن از مجاهدین شهید و ۲۱تن دیگر مجروح می‌شوند، هم‌چنین تعدادی از مسافرین اتوبوس دیگری که حامل شهروندان عراقی بودند و هنگام انفجار از محل حادثه عبور می‌کرد، جراحتهای مختلفی برداشتند.
در این‌عملیات تروریستی، مجاهدخلق فریبا موزرمی، کاندیدای شورای رهبری مجاهدین و مجاهدان شهید بیژن آقازاده نائینی، عباس رفیعی، و اکبر قنبرنژاد دردم به‌شهادت رسیدند و چند‌ساعت بعد معصومه گودرزی، کاندیدای شورای رهبری مجاهدین و جواد فتوحی از مجروحان انفجار بر اثر شدت جراحات وارده به‌شهادت می‌رسند و شمار شهیدان به‌ شش تن افزایش می‌یابد.

شهیدان عملیات تروریستی در ۱۹ خرداد


وزارت اطلاعات رژیم آخوندی در آن‌زمان یک‌سلسله عملیات تروریستی بزرگ را برای ضربه‌زدن به‌ مجاهدین در عراق طراحی کرده بود. انفجار اتوبوس، اولین‌عملیات از آن‌سلسله عملیات بود.
یکی دیگر از این‌سلسله عملیات، انتقال چهار موشک شاهین با کلاهک‌های ۱۸۰کیلویی در یک‌ کامیون برای شلیک ‌به ‌قرارگاه اشرف بود که نام ‌آن‌ را‌ با دجالگری خاص این‌ رژیم «یا صاحب‌الزمان» گذاشته بودند. یکی دیگر از این ‌سلسله جنایات، فرستادن یک‌ کامیون انفجاری به‌ داخل قرارگاه حبیب در حومه شهر بصره بود که نام ‌آن‌ را‌ هم با دجالگری، کوثر گذاشته بودند. وزارت اطلاعات برای هر کدام از این‌عملیات‌ از ماه‌ها پیش طراحی کرده بود.

در مورد انفجار اتوبوس هم، تیم شناسایی مزدوران از چند ماه قبل در بغداد مستقر شده بود و روی ترددات مجاهدین به‌سمت قرارگاه اشرف مراقبت انجام می‌داد. آنها ساعت‌ها در کنار کیوسک‌های کنار جاده مستقر شده و به‌ دیدبانی رفت‌وآمد مجاهدین پرداخته بودند. بعد از شناسایی ساعت حرکت اتوبوس مجاهدین و گزارش به‌ تهران، یک‌ خودرو تک‌کابین سفیدرنگ با نمره کرایه زردرنگ ”۴۹۰۲۸ عراق بغداد“ را از عراق به‌ ایران می‌برند. در سمت عقب این‌خودرو ۲۵۰کیلو مواد انفجاری پلاستیک‌ می‌گذارند. چون سال‌ قبل‌ از آن، ‌وقتی از ۲۰کیلو مواد انفجاری برای یک‌ خودرو استفاده کرده بودند، طرح آنها مؤثر واقع نشده بود. این‌بار ۲۵۰کیلو را در قسمت بار خودرو کارگذاری می‌کنند. و روی آن‌ یک‌ ورقه به‌عنوان کف خودرو نصب می‌کنند. بعد از تعبیه سیستم بی‌سیمی‌ کنترل از راه دور و چاشنی‌ها، خودرو را به‌ عراق می‌فرستند.

رژیم تروریست آخوندی به‌ جنایت انفجار اتوبوس شهری مجاهدین اکتفا نکرد و یک‌ روز بعد از آن‌، هنگام مراسم تشیع شهیدان در قرارگاه اشرف در ساعت هشت و نیم شب اقدام به‌ شلیک‌ موشک کشتار جمعی اسکاد-بی نمود، موشک‌ها به‌فاصله چند‌ دقیقه، یکی در قسمت شمال شرقی قرارگاه و دومی در خارج قرارگاه منفجر شدند و حفره‌هایی با قطر ۸متر و عمق ۳ الی ۴متر ایجاد کردند. در این‌ اقدام تروریستی آسیبی به‌ مجاهدین نرسید‌، اما انفجار موشکی که به‌ خارج از قرارگاه اصابت کرد، باعث جراحتهایی در میان ساکنان روستای مجاور قرارگاه شد.

تصمیم شلیک ‌موشک اسکاد به‌قرارگاه اشرف در جلسه شورای عالی امنیت رژیم به‌ ریاست آخوند خاتمی اتخاذ شده و به‌تأیید خامنه‌ای هم رسیده بود. و اجرای آن‌بر عهده یگان موشکی سپاه‌پاسداران به‌سرکردگی پاسدار حسن مقدم واگذار شده بود. پاسدار حسن مقدم سه‌روز قبل‌از شلیک، ‌از تهران به‌کرمانشاه رفته و به‌پادگان منتظری متعلق به‌ تیپ هفتم الحدید مراجعه کرده بود. موشکهای اسکاد از این‌پادگان به‌سمت قرارگاه اشرف شلیک ‌شدند.
در شهریورماه همین‌سال، ‌یعنی ۱۳۷۸، در یک‌ سمینار فرماندهان اطلاعات نیروی انتظامی که تحت نام همایش کوثر برگزار گردید، هاشم علوی، معاونت امنیت وزارت اطلاعات، به‌صراحت، طراحی عملیات انفجار اتوبوس و شلیک‌ موشک توسط رژیم آخوندی را عنوان می‌کند.

اظهارات معاون امنیت وزارت اطلاعات، نقل از نوار مستقیم ضبط شده‌
«جهت پاسخ جدی به‌ اقدامات آنها(مجاهدین) و ایجاد روحیه در سیستم امنیتی کشور، خصوصاً وزارت اطلاعات، یکی از آنها کیس انفجار اتوبوس بوده که به‌هرحال من نمی‌خواهم به‌ جزئیاتش بپردازم که مرحله دوم آن‌ عملیات موشکی بوده که با برادران بزرگوارمان در سپاه‌ پاسداران طراحی کردیم‌.
کار انفجار از راه دور انجام شده که به‌ کمک مجموعه برادران‌مان در ستاد و در استان‌ها، قوی‌ترین ضربه‌را در ۸-۷ سال‌ اخیر، همین‌ انفجار اتوبوس به‌ سازمان وارد کرد.
ما پیش‌بینی می‌کردیم که منافقین برای ایجاد روحیه، به‌رغم این‌که از نظر امنیتی می‌دانستند که خیلی کار به‌جایی نیست، قطعاً در جهت بزرگداشت این‌ معدوم‌شدگان تجمع جدی داشته باشند. به‌ همین‌ دلیل از همان‌ ابتدای کار، با دوستان سپاه طراحی عملیات موشکی را پی‌ریزی کردیم و (سپاه) موشک را برای این‌جاهای فرضی از قبل‌ تعیین‌شده مستقر کردند.
در آن‌ شرایط (پس‌ از انفجار) تا شروع اقدام موشکی، ما ۲۴ساعت فرصت داشتیم که نیازمند اخذ تأییدات مسئولین درجه یک ‌نظام بودیم که از طریق گردش‌کاری که توسط دوستان سپاه انجام شد، نظر مثبت مقام معظم رهبری را مطلع شدیم که ارجاع داده بودند به‌ شورای امنیت ملی و به‌لطف خدا شورای امنیت ملی با جلسه‌یی که به‌هرحال به‌رغم محدودیت زمانی شاید جزو نوادر تصمیماتی بوده که با رأی کامل در جهت این‌ برخورد ما قدم به‌ پیش گذاشت».


اعتراف مزدوران برون‌مرزی رژیم به‌ انفجار اتوبوس مجاهدین
روزنامه وحوش حوزوی رژیم آخوندی به‌نام الحوزه‌:

در مندرجات هیستریک ‌الحوزه، رژیم آخوندی اعتراف به ‌بمب‌گذاری در اتوبوس حامل ۵۰تن از اعضای مجاهدین در سال‌های گذشته کرده است. روزنامه وحوش حوزوی رژیم آخوندی در این‌باره نوشته است‌:

«به‌عنوان مثال چند‌ سال‌ پیش یکی از قهرمانان عراقی، اتوبوسی را که حدود ۵۰تن از عناصر این‌ سازمان تروریستی را منتقل می‌کرد، در منطقه بوب‌الشام پشت سیطره الشعب منفجر کرد و از آن‌ روز، در این‌ خیابان خودروها حق توقف نداشتند که از ابتدای هلالی بغداد شروع می‌شد و تا غالبیه ادامه می‌یافت‌»...
وحوش حوزه رژیم آخوندی ادامه می‌دهند: «ما اینها را می‌نویسیم تا به‌دولت عراق یادآوری کنیم که چرا مجاهدین بدون هیچ مانع و یا کنترلی می‌چرخند و حفاظت از آنها را نیروهای اشغالگر آمریکایی عهده‌دار شده‌اند؟ و ناراحت‌کننده این‌ است که بودجه ناچیز عراق بایستی هزینه‌های این‌ سازمان تروریستی را تأمین کند».

سازمان‌مجاهدین خلق ایران با ارسال ‌مندرجات الحوزه آخوندی به‌ ارگان‌های ذیربط بین‌المللی آن‌ را سند آشکار انجام جنایت‌های جنگی توسط فاشیسم مذهبی حاکم بر ایران و اعمال‌نفوذ رذیلانه آن‌ بر دولت و وزارت‌خانه‌های عراق اعلام کرد و هم‌چنین خواهان رسیدگی بلادرنگ فرماندهی نیروهای چند‌ملیتی در عراق به‌ تعرضات و جنایت‌های حکومت پلید آخوندی گردید. حکومت آخوندی که در مورد فروش معمول سهمیه غذایی به‌ ساکنان اشرف مانند دیگر شهروندان عراقی و اتباع خارجی، دل می‌سوزاند که مبادا «بودجه ناچیز عراق» صرف هزینه‌های مجاهدین گردد‌، همان‌ دزد بزرگی است که رئیس‌جمهور برگزیده‌ مقاومت ایران فاش کرد در همان سال‌های اول پس از اشغال عراق، بیش‌ از ۶۰میلیارد دلار نفت عراق را به‌سرقت برده است‌.

 

 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/e9a0af30-5cd5-40a6-bb33-d18c841e61e8"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات