728 x 90

سوم شهریور ۱۳۷۹قیام قهرمانانه مردم خرم‌آباد

قیام مردم خرم آباد
قیام مردم خرم آباد

قیام قهرمانانه مردم خرم‌ آباد در اعتراض به سیاستهای سرکوبگرانه رژیم آخوندی از روز پنجشنبه سوم‌شهریور۷۹ آغاز گردید و چندین روز متوالی با شدت و حدّت ادامه یافت.

روز ۵شهریور که این خیزش اوج گرفت، نیروهای سرکوبگر رژیم، به سرکوب وحشیانه مردم دست زدند. سردمداران رژیم که به‌شدت از گسترش قیام خرم ‌آباد وحشت داشتند، اقدام به فرستادن هیأتهای سیاسی و قضایی و نیروهای ویژه سرکوبگر از نقاط دیگر به منطقه کردند.

شنبه‌ شب ۵شهریور، ۱۰هزار نفر از جوانان خرم‌آباد، برای چندمین روز متوالی در خیابانهای اصلی شهر، یک تظاهرات ضدحکومتی برپا کردند. در این تظاهرات مردم شعارهای «مرگ بر حکومت آخوندی»، «مرگ بر بسیجی» و «ما همه بیکاریم، از امام‌جمعه بیزاریم»، سر‌دادند. در جریان این تظاهرات درگیریهای گسترده‌یی با نیروی انتظامی روی داد و مردم به‌بسیاری از مراکز سرکوب و ساختمانهای دولتی حمله کردند.

همان شب مقامات محلی در وحشت از گسترش تظاهرات، نیروی انتظامی را برای سرکوب مردم به‌محل اعزام نمودند و با باتون و گاز اشک‌آور به مردم حمله کردند. به‌رغم این، مردم مقاومت کرده و با آتش‌زدن لاستیک به‌مقابله برخاستند و با سنگ و چوب به مزدوران نیروی انتظامی حمله‌ور شدند. در اثر این درگیری تعدادی از مردم و حدود ۲۰تن از افراد نیروی انتظامی مجروح شدند.

در همین روز بسیاری از بازاریان و کسبه در اعتراض به اقدامات سرکوبگرانه، بازار و مغازه‌ها را تعطیل کردند.

به‌منظور جلوگیری از ادامه تظاهرات و ایجاد رعب و وحشت در میان مردم، یکانهای مختلف انتظامی و ضدشورش از شهرهای مختلف به خرم‌آباد اعزام شده‌اند و یک حکومت نظامی اعلام نشده در شهر برقرار کرده‌اند. پاسدار قالیباف، سرکرده وقت نیروی انتظامی کل کشور خود شخصاً به خرم‌آباد رفته و مستقیماًًً عملیات سرکوب را به دست گرفت. وی روز قبل از آن در یک اقدام شتابزده فرمانده نیروی انتظامی خرم‌آباد را به‌خاطر عدم برخورد قاطع با تظاهرات مردم برکنار نمود.

مسعود رجوی مردم سایر شهرهای لرستان را به حمایت از آنان فراخواند

دبیرخانه شورای ملی مقاومت در همین رابطه اطلاعیه‌ای به تاریخ ۶شهریور صادر کرد که در بخشی از آن آمده است:

«ساعت ۳۰/۶بعد ازظهر یکشنبه، ۶شهریور نیز بیش از ۵هزار تن از مردم خرم‌آباد برای چهارمین روز متوالی در اعتراض به سیاستهای سرکوبگرانه رژیم آخوندی تظاهرات کردند و در میدان «کیو» این شهر گردهم آمدند. مردم یکپارچه شعار می‌دهند: «آزادی اندیشه با ریش و پشم نمی‌شه»، «مرگ بر بسیجی»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «توپ، تانک، فشفشه، خامنه‌ای کشته شه».

رژیم آخوندی در وحشت از شکل‌گیری یک تظاهرات ضدحکومتی، گروههایی از مزدوران نیروی انتظامی و واحدهای ضد‌شورش را که به‌باتوم و سپر و ماسک ضد‌گاز مجهز هستند، به‌ صحنه اعزام کرد.

علاوه بر این، حدود ۱۰۰حزب‌اللهی و مزدوران انصار حزب‌الله با چوب و چماق در مقابل استانداری خرم‌آباد جمع شده بودند.

بنا بر آخرین گزارشهای دریافتی از خرم‌آباد، بعد ازظهر یکشنبه، یکانهای ضدشورش، نیروی انتظامی و چماقداران موسوم به انصار حزب‌الله به تظاهرات ۶هزار نفره جوانان و مردم خرم‌آباد با گاز اشک‌آور و باتون حمله‌ور شدند.

در اثر مقاومت مردم، درگیریهای گسترده‌یی بین طرفین آغاز شد که به‌حالت جنگ و گریز در خیابانها و در کوچه پس‌کوچه‌های شهر ادامه دارد. تظاهر کنندگان شیشه‌های مراکز سرکوب و ساختمانهای دولتی و بانکها را شکسته و آنها را به‌آتش کشیدند و در نقاط مختلف شهر آتش روشن کردند.

نیروهای سرکوبگر وقتی با مقاومت مردم مواجه شدند، به‌روی آنان آتش گشودند که در نتیجه شماری از تظاهر کنندگان زخمی شدند که حال برخی از آنها وخیم گزارش شده است. در گیریها به‌طور متراکم در میدان و پل شهدا، چهار‌ راه بانک و حوالی استانداری در جریان است.

در میدان شهدا، مردم به‌یک آخوند و پاسداران محافظش حمله‌ور شده، او را به‌شدت تنبیه نمودند و عمامه و عبای او را برداشتند.

رژیم برای کنترل وضعیت، علاوه بر اعزام نیرو از شهرهای اطراف، مانند الشتر، نورآباد و پلدختر، چند یکان ویژه ضد‌شورش نیروی انتظامی را از تهران روانه خرم‌آباد کرده است.

نیروهای سپاه‌ پاسداران مستقر در پادگان امام‌حسین خرم‌آباد با لباسهای شخصی و تجیهزات کامل به‌حالت آماده‌باش درآمده‌اند تا در صورت لزوم به‌سرکوب مردم مبادرت ورزند.

آقای مسعود رجوی، رهبر مقاومت ایران، به‌جوانان و مردم بپا خاسته خرم‌آباد درود فرستاد و مردم سایر شهرهای استان لرستان را به حمایت از تظاهرات گسترده مردم خرم‌آباد فراخواند. وی تصریح کرد که شعارهای امروز مردم و حملات آنها به مراکز و مظاهر حاکمیت آخوندی یکبار دیگر ثابت کرد که خواست اصلی عموم مردم ایران، همانا سرنگونی این رژیم ضد‌بشری با تمامی دستجات و باندهای درونی است آن است».

دبیرخانه شورای ملی مقاومت همچنین روز هفتم شهریور طی اطلاعیه‌یی نوشت:

«تظاهرات جوانان و مردم خشمگین خرم‌آباد تا نیمه‌شب دیشب ادامه یافت و جمعیت تظاهر ‌کنندگان از ۱۰هزار تن تجاوز کرد. در جریان این تظاهرات حداقل ۹۰تن از تظاهر کنندگان در اثر شلیک نیروی انتظامی و یکانهای ضد‌شورش و تهاجم چماقداران موسوم به‌انصار حزب‌الله مجروح شدند که حال شماری از آنان وخیم است. بسیاری از مردم و دانشجویان هدف ضربات چاقو قرار گرفته یا دست و پایشان شکسته است.

تظاهر ‌کنندگان شعار می‌دادند «مرگ بر حکومت آخوندی، مرگ بر بسیجی، مرگ بر امام‌جمعه». به‌نوشته روزنامه دولتی کیهان تظاهر ‌کنندگان «با سردادن شعار علیه نظام و مقدسات، دست به‌تخریب این اماکن زدند. راهپیمایان اغتشاشگر همچنین با نیروهای انتظامی مستقر در مسیر درگیر شدند». سرکرده سپاه پاسداران لرستان، در این رابطه گفت تظاهر کنندگان‌«خرم‌آباد را به آشوب کشیدند» (کیهان ۶شهریور۱۳۷۹).

از سوی دیگر شکوری‌راد عضو هیأت‌رئیسه مجلس آخوندی گفت وقایع خرم‌آباد «در منظر جهانیان تزلزل نظام جمهوری اسلامی تلقی می‌شود... کسانی که چنین کاری کردند، خواسته یا ناخواسته علیه نظام جمهوری اسلامی قیام کردند» (خبرگزاری رژیم آخوندی ۶شهریور۱۳۷۹).

نیرویهای انتظامی و اطلاعاتی تا کنون دهها تن از تظاهر کنندگان را دستگیر کرده‌اند. رژیم درصدد است شمار دیگری از جوانان را در یورشهای شبانه به‌ خانه‌های آنها دستگیر کند.

حداقل ۴تن از نیروهای انتظامی و ۲تن از چماقداران موسوم به انصار حزب‌الله نیز در درگیری با مردم به‌شدت زخمی شدند.

به‌رغم سرکوب وحشیانه رژیم، تظاهرات مردم حداقل در بیست نقطه شهر، از جمله در میدان شهدا، سبزه‌میدان، میدان شقایق، حافط، خیابان امام و مقابل دانشگاه تا نیمه‌شب ادامه یافت و تظاهر کنندگان دهها دستگاه خودروی دولتی و مراکز سرکوب و ساختمانهای دولتی به آتش کشیده شد.

رژیم آخوندی به‌منظور جلوگیری از ادامه خیزش مردم خرم‌آباد، یکانهای ضدشورش را از تهران به خرم‌آباد منتقل کرده و در نقاط مختلف شهر مستقر کرده است. این افراد در زمره زبده‌ترین و هارترین نیرویهای ضدشورش رژیم می‌باشند که در سرکوب بسیاری از حرکات اعتراضی مردم در تهران شرکت داشته‌اند.

مقاومت ایران شخصیتها و سازمانهای بین‌المللی مدافع حقوق‌بشر را به محکوم کردن سرکوب وحشیانه تظاهرات مردم خرم‌آباد و اقدام عاجل برای نجات جان دستگیر ‌شدگان فرامی‌خواند».

قیام ادامه دارد

قیام خرم‌آباد در سالهای بعد هم‌چنان در اشکال مختلف ادامه داشت و مرد قهرمان خرم‌آباد نشان دادند که در برابر هیولای ولایت فقیه می‌ایستند، می‌جنگند و میهن اشغال شده را پس می‌گیرند.

در جریان قیام سراسری دیماه مردم خرم‌آباد به خیابانها آمده و با شعار مرگ بر دیکتاتور تمامیت نظام را به چالش کشیدند. جوانان در این روز با صدای بلند شعار می‌دادند:

جمهوری اسلامی نمی‌خوایم نمی‌خوایم

روز ۱۳دی نیروی انتظامی و گارد ویژه با محاصره مردم تلاش کرد قیام مردم در خرم‌آباد را خاموش کند اما قهرمانان خرم‌آباد چنان درسی به مزدوران دادند که از کرده خود پشیمان شدند. ساعتی بعد مزدورانی که به انواع سلاح و تجهیزات مسلح بودند در برابر خیزش و تهاجم جوانان صحنه را ترک کردند.

بله! قیام ادامه دارد و دلاوران خرم‌آباد در همه صحنه‌ها هم‌چنان پیشتاز و فداکار و حاضرند. در تیرماه ۹۷مردم خرم‌آباد با تظاهرات و اعتراض به‌خاطر وضعیت بحرانی آب به خیابانها آمده و پیشتاز قیامی شدند که شهرهای اطراف و اغلب شهرهای خوزستان را به میدان آوردند.

دهم تیرماه ۱۳۹۷در اطلاعیه شورای ملی مقاومت با عنوان «تظاهرات شهرهای مختلف استان خوزستان، در حمایت از قیام خرمشهر» آمده است:

«به هنگام شب مردم و جوانان اهواز، آبادان، ماهشهر، کارون و خورموسی در حمایت از قیام خرمشهر، دست به تظاهرات زدند. جوانان اهواز تظاهرات خود را با شعار مرگ بر دیکتاتور؛ جانم فدای کارون؛ مردم خرمشهر تشنه هستند؛ آری آری به انقلاب؛ در خیابان نادری این شهر آغاز کردند.

در خورموسی مردم با وجود حضور فشرده عوامل نیروی انتظامی با شعار جانم فدای خرمشهر؛ دست به تظاهرات زدند.

در آبادان تظاهرات مردم در منطقه سلیچ به درگیری کشیده شد. نیروی سرکوبگر انتظامی این منطقه از آبادان را محاصره کرده است. عوامل گارد ضدشورش به‌طور فشرده روی پل ورودی شهر مستقر شده و راهها را بسته‌اند و اجازه رفت و آمد به مردم نمی‌دهند.

تجمع جوانان دلیر خرمشهر در شنبه شب مورد حمله سپاه پاسداران و گارد ضدشورش قرار گرفت. جوانان دلیر به‌رغم حضور فشرده انواع نیروهای سرکوبگر با سردادن شعارهای مرگ بر خامنه‌ای؛ مرگ بر «جمهوری اسلامی»؛ مرگ بر روحانی؛ توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه؛ نترسید نترسید ما همه با هم هستیم؛ هیهات مناالذله؛ آب لجن؛ آب شور مسئولان بی‌شعور؛ به مقابله با آنها برخاستند حمله مزدوران به جوانان خشمگین به درگیری و نبردهای خیابانی و بزن و در رو کشیده شد که بر اثر شلیک مستقیم و پرتاب گاز اشک‌آور تعدادی مصدوم و شمار دیگری زخمی شدند. معترضان با دست خالی به مقابله پرداختند و به‌منظور سد کردن راه مزدوران لاستیک و سطل‌های زباله را به آتش کشیدند و گاز اشک‌آورهای پرتاب شده توسط مزدوران را به سوی آنها باز گرداندند. ساعتهای متمادی صدای رگبار گلوله فضای شهر را پوشانده بود. عوامل نیروهای سرکوبگر پل جدید خرمشهر را ویران کردند و برای زمینه‌سازی سرکوبهای بعدی مغازه‌ها و وسایل مردم را تخریب کردند. یک خودروی یگان ویژه ضدشورش مزدوران توسط جوانان خشمگین به آتش کشیده شد.»

همچنین در جریان اعتصاب سراسری رانندگان کامیون، کامیون‌داران و رانندگان خرم‌آبادی در همان روزهای نخست به سایر اعتصاب‌کنندگان پیوستند و به‌رغم همه مشکلاتی که داشتند از حمل هر گونه باری خودداری کردند.

اعتصاب رانندگان کامیون خرم‌آباد ـ ۳مرداد ۹۷

البته ریشه‌های این قیام و دلاوری را باید در رزم بی‌امان و خون شهیدان و طلایه‌داران آزادی در دهه شصت خرم‌آباد جستجو کرد. شهیدانی که رودروی جلاد خون‌آشام ایستادند و با خون پاکشان نابودی جلاد و پیروزی محتوم مردم را تضمین کردند.

همان شکوفه‌های سرخ و خونهای پاکی که در رگان قیام جوشیدند و در کانونهای شورشی می‌درخشد

یادواره شهیدان مجاهد خلق در شهر خرم‌آباد

کانونهای شورشی در خرم‌آباد ـ آتش جواب آتش ـ مرداد ۹۷

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/7e60028f-31db-41e4-9386-6b97460eb8be"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات