728 x 90

رویداد تاریخی

افتضاح «ایران‌گیت» -افشای ماجرای کیک و کلت و گروگانهای آمریکایی

-

دولت وقت آمریکا در زمان ایران‌گیت
دولت وقت آمریکا در زمان ایران‌گیت
13آبان1365
 

افشای خرید تسلیحات از آمریکا و اسراییل توسط رژیم خمینی، در اوج شعارهای دجالگرانهٴ «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» توسط آنها

 

افتضاح ایران‌ گیت-پیشینه

یکی از راهبردهای رژیم خمینی برای پیش بردن اهداف خود در منطقه، گروگانگیری بوده است. به‌ویژه در دهه 1360، خمینی در لبنان با ربودن اتباع کشورهای اروپایی وآمریکایی توسط حزب‌الله (حزب‌الشیطان)، با امتیازگیری ازکشورهای غربی، منافع سیاست خارجی خود را تأمین می‌کرد. این گروگانگیریها که بین سالهای (1361) ۱۹۸۲تا (1371) ۱۹۹۲به ربودن ۱۰۴گروگان خارجی از 21ملیت مختلف و کشتن برخی از آنها منجر گردید، توسط سفارت رژیم خمینی در بیروت طراحی، سازماندهی و توسط حزب‌الله لبنان (حزب‌الشیطان) اجرا می‌شد.
 
به‌خاطر همین سیاستهای تروریستی، رژیم خمینی در انزوای کامل منطقه‌یی و بین‌المللی به‌سر می‌برد.
 
از طرف دیگر به‌دنبال عدم موفقیت سپاه پاسداران در جنگ با عراق، خمینی و دیگر آخوندهای حکومتی، به‌ویژه رفسنجانی که فرماندهی جنگ ضدمیهنی را برعهده داشت، چشمشان دنبال سلاحهای آمریکایی و اسرائیلی، به‌خصوص سلاحهای ضدتانک بود.
 
این در حالی بود که سران رژیم، از خمینی تا تمامی آخوندها و مهره‌های حکومتی، در نمازجمعه‌ها و تمامی مراسم و موضع‌گیریهای خود، شعار نابودکردن اسراییل سر‌ می‌دادند.
 

افتضاح ایران‌ گیت- افشاگری روزنامه الشراع لبنان

در حالیکه شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» توسط خمینی و سران و مهره‌های نظامش تمامی نداشت، روز ۱۱آبان ۱۳۶۵، با چاپ مطلبی توسط روزنامه الشراع لبنان، روشن شد که خمینی و رژیمش، از حدود یک‌سال پیش از آن در حال دریافت تسلیحات نظامی از آمریکا و از مسیر اسراییل هستند. این یکی از رسوایی‌های بزرگ سیاسی رژیم خمینی بود.
 

افتضاح ایران‌ گیت-معامله سلاح میان رژیم خمینی و آمریکا و اسرائیل

در جریان افتضاح «ایران‌گیت» فاش شد که از 29مرداد 1364تا ۱۳اسفند ۱۳۶۵رژیم خمینی به‌طور مخفیانه، از مقامات دولت آمریکا سلاحهایی را خریده و از اسراییل وارد فرودگاه تهران می‌کرد. این رسوایی با عملیاتی به‌منظور آزادسازی هفت گروگان آمریکایی که در لبنان اسیر حزب‌الله لبنان (حزب‌الشیطان) بودند، آغاز شد. این گروه شبه‌نظامی را سپاه پاسداران خمینی ایجادکرده بود.
 
توافق این بودکه اسراییل سلاحها را به ایران ارسال کند، سپس آمریکا تسلیحات اسراییل را از نو تأمین کرده و وجه آن را از اسراییل دریافت کند. دریافت‌کنندگان رژیم ایران قول دادند برای آزادسازی گروگانهای آمریکایی کارکنند. آخوندها به این وسیله به سلاحهای غربی که در جنگ با عراق نیاز داشتند، دست یافتند.
 

افتضاح ایران‌گیت-تلاشهای خمینی و رفسنجانی برای معامله با آمریکا

در این افشاگری روشن شد که خمینی با همان اهرم گروگانگیری و باج‌گیری، با دولت ریگان توافق کرده است تا در ازای آزادی تعدادی از گروگانهای آمریکایی که در دست حزب‌الله (حزب‌الشیطان) بودند، تسلیحات آمریکایی و اسراییلی دریافت کند.
 
بنابرگزارشها، علامت‌های اسراییل روی موشکهای «هاوک» دیده می‌شد؛ به‌ویژه ستاره «داوود» که نشان نیروی هوایی اسراییل است.
 
خیلی از مقامات ارشد ایرانی که در حلقه نزدیکان خمینی بودند، در همان زمان می‌دانستند که این تجهیزات چگونه به ایران می‌رسد. علی‌خامنه‌ای، حسن روحانی و میرحسین موسوی -که در آن زمان نخست‌وزیر خمینی بود- در میان همان سران رژیم بودند که در عین عربدة‌ شعار «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل»، در جریان دقیق معامله با آمریکا و اسراییل قرار داشتند.
 
ارسال محموله‌های موشکهای «تاو» و سیستم موشکهای «هاوک» به ایران تا اسفند ۱۳۶۵ادامه داشت. در مقابل خمینی به حزب‌الله لبنان (حزب‌الشیطان) دستور داد بعضی از گروگانهای آمریکایی در لبنان را آزاد کند.
 

افتضاح ایران‌گیت-موضع هاشمی رفسنجانی

2روز پس از افشاگری روزنامه‌ الشراع لبنان درباره معامله خمینی با آمریکا و اسرائیل، روز 13آبان 1365، در جریان راهپیمایی موسوم به 13آبان که هاشمی رفسنجانی در آن سخنرانی داشت، به نوعی تأیید شد که «رابرت مک‌فارلن» مشاور امنیت ملی رونالد ریگان، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، طی یک مأموریت مخفیانه به ایران سفر کرده است. مک فارلن همراه خود، مجموعه‌یی شامل کیک، کلت و انجیل امضا شده توسط ریگان آورده و به مقامات رژیم خمینی تحویل داد. هدف از سفر هم معامله با رژیم خمینی برای آزادی گروگانهای آمریکایی در ازای فروش سلاحهای غربی و اسراییلی به خمینی بود.
 

افتضاح ایران‌ گیت-منبع افشاگری روزنامه الشراع لبنان

بعدها کسی که به‌عنوان منبع افشاگری روزنامه الشراع لبنان معرفی شد مهدی هاشمی، برادر داماد حسینعلی منتظری، جانشین وقت خمینی بود.
 
البته حسینعلی منتظری در مصاحبه‌یی می‌گوید: «این ماجرا یک جریان سری بود؛ مأمور خرید اسلحه هم یک نفر به اسم محسن کنگرلو یکی ازاعضای سپاه بود. آمریکا می‌خواسته بدین وسیله با ایران رابطه برقرار کند... من فهمیدم که چنین قضیه‌ای هست و در این میان معلوم شد پای اسراییل هم در میان بوده است و اصلاً اشکال من این بود که چرا باید کار به جایی برسد که ما خواسته باشیم با اسلحه اسراییلی با عراق بجنگیم. بعد آقای هاشمی رفسنجانی که پیش من آمد، من به او اعتراض کردم که چرا قضیه مک فارلین را به من نگفتید؟ خیلی تعجب کرد و گفت: شما این قضیه را از کجا فهمیدید؟ و آنها ناراحت بودند که چرا من این مسائل را فهمیده‌ام».
 

افتضاح ایران‌گیت-درخواست خمینی و رژیمش برای موضعگیری آمریکا بر ضد سازمان مجاهدین خلق ایران

۲مرداد ۱۳۶۴ (24ژوئیة1985): در پایان یک جلسه استماع کمیته خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، ریچارد مورفی، دستیار وزیر خارجه در امور خاور نزدیک، بدون هیچ زمینه‌ی قبلی و یا سؤال نمایندگان، بیانیه‌یی راجع به سازمان مجاهدین خلق ایران قرائت کرد که طی آن با نثار سلسله‌ای از اتهامات، مجاهدین را یک سازمان تروریستی توصیف کرد. این اولین بار در تاریخ آمریکا بود که یک جنبش آزادیبخش از نظر وزارت‌خارجه آمریکا تروریست نامیده شد.
 
سال ۱۳۶۵: به‌دنبال افتضاح ایران‌گیت، «کمیسیون تاور» برای تحقیق در این مورد تشکیل شد. بند ۴این گزارش که در اسفند ۱۳۶۵منتشر شد، نشان می‌داد که خمینی و رژیمش از وزارت‌خارجه آمریکا خواسته‌اند در اعلامیه‌یی رسمی، سازمان مجاهدین خلق ایران را تروریست و مارکسیست بنامد. به این ترتیب مشخص شد که علت بیانیه ریچارد مورفی در جلسه استماع کمیته خارجی علیه سازمان مجاهدین چه بوده است.
 
در پرونده ایران‌گیت، یکی از محورهای گفتگوی «اولیور نورث» و آخوندها، علاوه بر تحویل موشک، مسأله‌ی حضور سازمان مجاهدین خلق ایران در آمریکا بود؛ هم‌چنین حمایتی که مجاهدین در کنگره آمریکا داشتند.
 

افتضاح ایران‌گیت-پیامدها در آمریکا

پس از افشای معامله با رژیم خمینی، ریگان در تلویزیون ملی آمریکا ظاهر شد و گفت که انتقال تسلیحات رخ داده، ولی ایالات متحده در قبال گروگانها، تسلیحات داد و ستد نکرده است.
 
البته در پی نابود شدن و ارائه ندادن حجم بزرگی از اسناد در خصوص این رسوایی از سوی دولت آمریکا به محققان، روند کند و کاو کند شد. کمی بعد، در ۴مارس 1987-13اسفند 1365، ریگان طی نطق خود در تلویزیون ملی آمریکا، مسئولیت کامل همه اقداماتی که از آن مطلع نبوده را پذیرفت و اعتراف کرد: «آنچه به‌عنوان گشایشی استراتژیک با ایران شروع شد، در هنگام اجرا، به تبادل اسلحه در قبال گروگانها، رو به زوال گذاشت».
 
در نهایت تلاش‌های مخفیانه خمینی و رفسنجانی برای معامله با دولت وقت آمریکا، بعضی از مقامات آمریکایی را با اتهامات و کیفرخواست‌های جدی مواجه کرد و آنها به زندان محکوم شدند.
 

افتضاح ایران‌گیت-پیامدها در رژیم خمینی

در ایران هیچگاه پرده از تمام ماجرای افتضاح ایران‌گیت برداشته نشد؛ چرا که روشن بود اخبار مربوط به معامله با آمریکا و اسرائیل، آنهم در بحبوحه شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» می‌توانست هر چه بیشتر دجالیت خمینی را برملا کند.
 
در همان زمان وقتی چند تن از اعضای مجلس ارتجاع در مجلس به این معامله اشاره کرده و خواستار روشن شدن ابعاد آن شدند، خمینی بی‌درنگ اقدامات آنها را برای تحقیق پیرامون این موضوع، در نطفه خفه کرد.
 
البته بسیاری از ابعاد این ماجرا که به اعدام مهدی هاشمی منجر شد، هنوز ناگفته مانده و بعد از سرنگونی رژیم آخوندها روشن خواهد شد.
 
 
 
										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/106f7505-4c8a-4795-b8e3-b39493a5a503"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات