728 x 90

رویداد تاریخی

انفجار همزمان مقر نظامیان آمریکایی و فرانسوی در بیروت و اعتراف رژیم آخوندی دراین اقدام

۲۳اکتبر سال ۱۹۸۳ ـ انفجار تروریستی

ساختمان خبر در عربستان بعد از  انفجار
ساختمان خبر در عربستان بعد از انفجار


در ۲۳اکتبر سال ۱۹۸۳ (اول آبان ۱۳۶۲) یک خبر جهان را تکان داد؛ حمله انتحاری به مقر تفنگداران آمریکایی و فرانسوی در بیروت با ۲۹۹کشته. این عملیات انتحاری ـ که در ادبیات حاکمیت آخوندی به‌عملیات «مارینز» معروف شد ـ در ساعت شش و بیست دقیقه صبح، مقر استقرار تفنگداران دریایی آمریکا (مارینز) را هدف قرار داد. به فاصله چند دقیقه پس از این انفجار، در محل استقرار چتربازان فرانسوی انفجاری مشابه انجام گرفت. در مجموع۲۴۱نظامی آمریکایی، ۵۸نظامی فرانسوی و ۶غیرنظامی جان‌باخته و صدها تن دیگر مجروح شدند.

در این بمب‌گذاری حدود هزار کیلو گرم مواد منفجره (معادل ۱۵تا ۲۱هزار پوند تی. ان، تی) با دو کامیون به داخل ساختمانهای صلح‌بانان نیروهای چندملیتی در لبنان (MNF) مخصوصاً تفنگداران نیروی دریایی آمریکایی و نیروهای مسلح فرانسه منتقل و منفجر شد. سربازان آمریکایی کشته و زخمی شده در آن حمله بخشی از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل ‌متحد بودند که برای خاتمه دادن به جنگ داخلی لبنان در آن کشور مستقر شده بودند.

مواد به کار رفته در این انفجار، بنا بر آنچه رسانه‌های رژیم اذعان کردند، قدرت انفجاری برابر با شش هزار کیلو گرم تی.ان.تی داشت. آمریکا نیز در آن زمان اعلام کرد این انفجار بزرگترین انفجار غیراتمی در کره زمین بوده است.

چند ساعت پس از وقوع این دو انفجار، یک سازمان ناشناس و دست‌ساز آخوندها به نام «جهاد اسلامی» مسئولیت آن را برعهده گرفت و دو جوان ۲۰و ۲۱ساله را عاملان آن معرفی کرد. آمریکا در تحقیقات خود حزب‌الشیطان را مسئول این حمله تروریستی خواند که با حمایت رژیمهای ایران و سوریه صورت گرفت.

آخوند محتشمی‌پور سفیر وقت رژیم در لبنان و اصلاح‌طلب امروزی در طراحی این رشته عملیات تروریستی نقش جدی داشت.

گروگانگیری غربی‌ها هم از دیگر اقدامهای حزب‌الشیطان در لبنان بود که رژیم آخوندی آنها را برای معاملات سیاسی و زدوبند با دولتهای فرانسه و آمریکا به‌کار می‌گرفت.
اهداف عملیاتی حزب‌الشیطان در لبنان تنها غربیها نبودند. شخصیتهای ملی و مردمی لبنان هم از قربانیان این جنایات بودنداما انگشت اتهام از همان آغاز متوجه حاکمیت آخوندی بود اما به‌دلیل حاکمیت سیاست مماشات این پرونده پیگیری نشد و رژیم تروریستی ولایت فقیه تحت پیگیرد قرار نگرفت.

 

جستجو برای یافتن قربانیان در عملیات تروریستی سپاه پاسداران

جستجو برای یافتن قربانیان در عملیات تروریستی سپاه پاسداران

 

اعتراف رسانه‌های حکومتی به نقش سپاه پاسداران در این انفجار

سپاه پاسداران ۲۱سال بعد از عملیات تروریستی یعنی در سال ۱۳۸۳ستون یادبودی به افتخار عاملان آن اقدام تروریستی در قطعه موسوم به «شهدای جهان اسلام» در گورستان بهشت زهرا تهران نصب کرد. این نماد یک پیام نمادین بسیار روشن با خود داشت:

«سپاه پاسداران رژیم ایران عامل اصلی انفجار ساختمان صلح‌بانان است».

خبرگزاری حکومتی مهر به تاریخ ۱۳آذر ۱۳۸۳با درج مطلب زیر بر روی این موضوع صحه گذاشت:

«به گزارش خبرنگار سیاسی مهر در این مراسم، سنگ بنای یادبود شهدای عملیات مارینز به چهار زبان فارسی، انگلیسی،فرانسه و عربی در قطعه شهدای نهضت جهانی اسلام در بهشت زهرا نصب شد».

همین خبرگزاری در ادامه نوشته است بر روی این سنگ بنا....نوشته شده است: یادبود دو جوان مسلمان لبنانی که در بامداد یکشنبه ۱/۸/۱۳۶۲طی دو عملیات همزمان استشهادی، با کامیونهای حامل مواد منفجره به مقر اشغالگران آمریکایی(در جنوب بیروت) و مقر اشغالگران فرانسوی (در غرب بیروت) هجوم بردند و با انفجار خودروهایشان، ۲۴۱تفنگدار دریایی آمریکا و ۵۸چترباز فرانسوی را به هلاکت رساندند؛ نام آنان را نمی‌دانیم اما راهشان را ادامه خواهیم داد.

محمدعلی صمدی روابط عمومی ستاد پاسداشت شهدای نهضت جهانی اسلام طی سخنانی در این مراسم گفت: «امروز ما در اینجا جمع شدیم تا بعد از ۲۲سال از اولین سنگ یادبودی که برای بزرگداشت این دو شهید گمنام در جهان اسلام نصب می‌شود، پرده‌برداری کنیم تا خار سوزناکی در چشم کفر جهانی شود که این روزها عربده‌اش تمام دنیا را فراگرفته است.

وی ضمن تشریح این عملیات که به‌عملیات مارینز معروف شد، افزود: عملیات مارینز مشت محکمی بر دهان آمریکاییها زد و نشان داد که آنان به‌رغم هیبت پوشالی و قدرت خیالی که به قدرت سینما و رسانه‌ها برای خود در دنیا تدارک دیده‌اند، نقاط ضعف بسیار زیادی دارند و بسیار شکننده و آسیب پذیرند و ما این عملیات را تجربه و سرمشق خوبی می‌دانیم، چرا که قبرستانهایی که این کشته‌ها در آمریکا در آن دفن شدند، منظره‌های جالبی دارد و خنکایی خواهد بود بر قلب مسلمانانی که طی سه دهه گذشته زیر چکمه‌های یانکیها لگدمال شدند و صدای آنها به گوش هیچ‌کدام از مجامع جهانی نرسید».

 

بنای یادبود عاملان انفجار مقر صلح‌بانان در بیروت

بنای یادبود عاملان انفجار مقر صلح‌بانان در بیروت

 

پس از گذشت ۳۵سال از آن اقدام تروریستی سپاه پاسداران علیه نیروهای حافظ صلح در بیروت سرانجام نام سپاه پاسداران وارد لیست تروریستی ایالات متحده شد. این اقدامی ضروری بود که بسیار با تأخیر انجام شد و خساراتی سنگین در بر داشت.

 

سپاه پاسداران عامل انفجار مقر صلح‌بانان ـ سابقه امر

در راستای سیاست صدور تروریسم و جنگ‌افروزی فاشیزم دینی ایران در منطقه، یکی از اولین اهداف رژیم تروریستی ایران برپایی یک قرارگاه فرماندهی مرکزی برای پاسداران و مزدوران محلی خود در لبنان بود که در آن زمان در شهرهای کوچک و روستاهای منطقه بعلبک پراکنده بودند.

در سال ۱۳۵۹، همزمان با زمینه‌سازی برای برافروختن جنگ ایران و عراق، خمینی سرکردگان سپاه پاسداران را به لبنان فرستاد تا راههای «امتیاز» آور تروریستی و گروگانگیری را در این «عمق استراتژیک» نظام پیدا کنند.

 

از راست محسن رضایی، انیس نقاش، محمد صالح الحسینی و محسن رفیقدوست ـ بیروت، ۱۳۵۹)

از راست محسن رضایی، انیس نقاش، محمد صالح الحسینی و محسن رفیقدوست ـ بیروت، ۱۳۵۹)

 

روزنامه «مشرق» در ۱۹شهریور ۱۳۹۰ عکسی را منتشر کرد که در سال ۱۳۵۹(۱۹۸۰) در بیروت گرفته شده بود و در آن محسن رضایی (فرمانده وقت اطلاعات سپاه پاسداران)، محسن رفیقدوست (مسئول پشتیبانی سپاه پاسداران)، محمد صالح الحسینی (مسئول روابط خارجی سپاه پاسداران) و انیس نقّاش، تروریست لبنانی (و مجری اولین عملیات ترور شاپور بختیار در سال ۱۳۵۹) در بیروت دیده می‌شدند.

در اوایل سپتامبر ۱۹۸۳، گروه تروریستی حزب‌الله به‌ کمک سپاه پاسداران و با فرماندهی پاسدار حسین دهقان پادگان شیخ عبدالله را تصرف کرد. این پادگان پایگاه اصلی نیروهای ارتش لبنان در دره بقاع بود و پس از آن موسوم به امام علی و تبدیل به مقر فرماندهی مرکزی سپاه پاسداران گردید. از همین پادگان بود که سپاه پاسداران نیروی نظامی حزب‌الله را کنترل و کنار این گروه حمله به مقر نیروهای حافظ صلح در بیروت را هدایت کرد. این حمله توسط سازمان جهاد اسلامی و تحت فرماندهی تروریست معروف عماد مغنیه انجام شد. دستور حمله به نیروهای چندملیتی در بیروت ابتدا از سپاه پاسداران به سفیر ایران در سوریه آخوند محتشمی‌پور منتقل شد و سپس وی این دستورات را به نیروهای سپاه پاسداران در لبنان ارسال کرد و سرانجام بودجه لازم و آموزش‌های عملیاتی توسط سپاه پاسداران در بیروت زیر نظر فرمانده آن یعنی حسین دهقان ارائه شدند.
سازمان جهاد اسلامی در حقیقت شاخه عملیاتی ویژه‌یی بود که تا زمان برچیده شدنش در سال ۱۹۹۲تحت هدایت مشترک حزب‌الله و سپاه پاسداران فعالیت می‌کرد. پس از حمله تروریستی علیه نیروهای حافظ صلح بود که فرانسه اقدام به حملات هوایی به منطقه دره بقاع کرد و پایگاههای وابسته به سپاه پاسداران را هدف قرار داد. آمریکا هم در پاسخ به این اقدام تروریستی عملیات علیه پایگاه شیخ عبدالله در نزدیکی بعلبک را طرح‌ریزی کرد. جایی که در آن نیروهای سپاه پاسداران شبه‌نظامیان گروه تروریستی حزب‌الله را آموزش می‌دادند.

 

سپاه پاسداران عامل انفجار مقر صلح‌بانان بنا‌ به اعتراف رفیقدوست

رسالت ۲۹تیر ۱۳۷۰ـ طبق اعترافات محسن رفیقدوست وزیر وقت سپاه پاسداران اعلام کرد «در پیروزی انقلاب در لبنان و در خیلی از جاهای دنیا، آمریکا ضرب‌شست ما را بر پیکر منحوس خودش احساس می‌کند و می‌داند آن مواد منفجره‌یی که با آن ایدئولوژی ترکیب شد و در مقر تفنگدارهای دریایی چهارصد افسر و درجه‌دار و سرباز را یک مرتبه به جهنم فرستاد. هم تی.ان.تی آن مال ایران بود و هم ایدئولوژیش از ایران رفته بود. این برای آمریکا بسیار محسوس است، فلذا‌ست که در خلیج‌فارس درمانده شده»

 

سپاه پاسداران عامل انفجار مقر صلح‌بانان

سپاه پاسداران عامل انفجار مقر صلح‌بانان

 

وب سایت امنیتی خبرگزاریWND WorldNetDaily درباره فرد بمب گذار نوشت: «… دو سال پیش (۱۳۸۲) یک دادگاه فدرال در آمریکا فرد بمبگذار انتحاری را یک فرد ایرانی به نام اسماعیل عسکری معرفی کرد». (سایت خبرگزاری ورلد نِت دیلی - ۲۴مرداد ۱۳۸۴)

 

استقبال رژیم ایران از عملیات تروریستی سپاه پاسداران

روز جمعه ۲ آبان ۱۳۸۲ خبرگزاری مهر وابسته به وزارت اطلاعات رژیم ایران با یادآوری اقدام تروریستی انفجار بیروت خوشحالی خود را چنین ابراز نمود:

«… ساعت‌ شش‌ و بیست‌ دقیقه‌ صبح‌ ۲۳ اکتبر ۱۹۸۳ یک‌ کامیون‌ مرسدس‌ بزرگ‌ به‌ فرودگاه‌ بیروت‌ نزدیک‌ شد، از یک‌ محل‌ بازرسی‌ ارتش‌ لبنان‌ رد شد… غرش‌کنان‌ به‌ طرف‌ مدخل‌ ساختمان‌ چهار طبقه‌یی‌ که‌ محل‌ سکونت‌ گردان‌ هجده‌ تفنگداران‌ آمریکایی‌ … بود، حرکت‌ کرد. دروازه‌ آهنی‌ را ویران‌ ساخت‌ … و آنگاه با چنان‌ نیروی‌ مهیبی‌ منفجر شد که‌ ساختمان‌ مستحکم‌ را به‌ ویرانه‌یی‌ مبدل‌ ساخت‌. چند دقیقه‌ بعد از آن‌، کامیون‌ دیگری‌ به‌ قرارگاه‌ چتربازان‌ فرانسوی‌ که‌ در حدود دو مایلی‌ قرارگاه‌ آمریکایی‌ها قرار داشت‌، برخورد کرد و انفجار آن‌ به‌حدی‌ بود که‌ کل‌ ساختمان‌ را ویران‌ کرده‌ و ۵۸فرانسوی‌ را کشت‌ … بیشتر سربازان‌ در رختخوابهایشان‌ زیر آوار ماندند و کشته‌ شدند؛ چون‌ ساختمان‌ به‌ تلی‌ از خاک‌ و قطعات‌ سیمان‌ و میله‌های‌ خمیده‌ و شکسته‌ تبدیل ‌شده‌ بود… ». (خبرگزاری حکومتی مهر- ۲آبان ۱۳۸۲)
سایت حکومتی راسخون نیز در تجلیل از این عملیات تروریستی نوشت:
«… در بامداد ۲۳اکتبر ۱۹۸۳دو انفجار مهیب در مرکز فرماندهی تفنگ‏داران آمریکایی و پست فرماندهی نیروهای مداخله‏گر فرانسوی مستقر در بیروت، به فاصله شش دقیقه از یک‏دیگر صورت گرفت و بر اثر آن این دو مرکز با خاک یکسان شدند. این دو انفجار به دست دو مجاهد شهادت‏طلب که رانندگی دو کامیون را به عهده داشتند صورت گرفت».

خبرگزاری حکومتی فارس وابسته به سپاه پاسداران نیز خوشحالی خود از این اقدام تروریستی را چنین ابراز کرد:

«… به گزارش خبرگزاری فارس...… طی این عملیات ۲۴۱تفنگدار دریایی (مارینز) آمریکایی که از زبده‌ترین سربازان این کشور به‌شمار می‌روند به هلاکت رسیدند».

 

سپاه پاسداران عامل انفجار مقر صلح‌بانان

سپاه پاسداران عامل انفجار مقر صلح‌بانان

 

سپاه پاسداران عامل انفجار مقر صلح‌بانان ـ حکم دادگاه

یک سایت حکومتی به‌نام «عصر ایران» درباره حکم دادگاه رسیدگی به شکایات انفجار تروریستی ساختمان صلح‌بانان در بیروت چنین گزارش کرد:

«به گزارش عصر ایران به‌نقل از خبرگزاری فرانسه، یک قاضی دادگاه فدرال آمریکا، دولت ایران را به پرداخت ۸۱۳میلیون دلار به‌عنوان غرامت برای بازماندگان قربانیان و آسیب دیدگان انفجار سال ۱۹۸۳در مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت محکوم کرد… قاضیرویس لامبرت در این حکم خود آورده است که با این حکم جدید، دولت ایران تا کنون با احکام قضایی متعدد دادگاههای آمریکا با ادعای ارتباط با بمب‌گذاری ۱۹۸۳بیروت به پرداخت بیش از هشت میلیارد و ۸۰۰میلیون دلار محکوم شده است. (سایت حکومتی عصر ایران- ۱۷تیر ۱۳۹۱)

روزنامه حکومتی جوان نیز درباره احکام دادگاه این‌طور گزارش کرد:

«در سال ۱۳۸۲بازماندگان تفنگداران کشته شده آمریکایی در انفجار تروریستی ۳۰سال قبل لبنان، طی دادخواستی موفّق شدند نظر دادگاهی بدوی در این کشور را برای دریافت غرامت از ایران جلب کنند. چهار سال بعد در سال ۱۳۸۶، دادگاه فدرال آمریکا حکمی را مبنی بر پرداخت غرامت از اموال بلوکه‌ شده ایران به بازماندگان تفنگداران کشته شده آمریکایی صادر کرد». (روزنامه حکومتی جوان – ۸اردیبهشت ۱۳۹۵)

در مهر ماه سال ۱۳۹۲برابر با سپتامبر سال ۲۰۱۳دادگاه فدرال در نیویورک تحت نظر قاضی کاترین فارست به نفع خانواده‌های قربانیان انفجار ساختمان نیروهای حافظ صلح در بیروت رأی داد. در ژوئیه ۲۰۱۴(تیر ۱۳۹۳) یک دادگاه تجدید نظر در نیویورک با رد درخواست بانک مرکزی ایران دستور داد ۱.۷۵میلیارد دلار اموال ایران میان خانواده‌های آمریکایی‌هایی که از جمله در بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳در بیروت کشته شده‌اند، توزیع شود. این حکم را هیاتی متشکل از سه قاضی در شعبه دوم دادگاه تجدید نظر دولت فدرال در منهتن نیویورک صادر کرد. بانک مرکزی رژیم ایران همان سال درخواست تجدید نظر و استدلال کرد که این حکم ناقض تعهدات آمریکا بر اساس معاهده ۱۹۵۵با ایران است. بانک مرکزی رژیم ایران پس از رد این تجدید نظر به دیوان عالی ایالات متحده آمریکا رجوع کرد. اما رأی نهایی دیوان عالی آمریکا چه بود؟

دیوان عالی آمریکا روز اول اردیبهشت ۱۳۹۵(۲۰آوریل ۲۱۰۱۶) حکم داد که دو میلیارد دلار از داراییهای مسدود شده رژیم ایران به خانواده‌های قربانیان آمریکایی بمب‌گذاری تروریستی مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت در سال ۱۹۸۳پرداخت شود. خبرگزاری رویتر درباره این حکم گزارش داد: «این حکم با رأی مثبت ۶قاضی در برابر رأی منفی دو قاضی از قضات دیوان عالی و به‌رغم درخواست تجدید نظر بانک مرکزی ایران صادر شد».
‍به این ترتیب طی سالیان پرده‌ها فرو افتاد و دست سپاه پاسداران رژیم ایران در این اقدام تروریستی آشکار و روشن شد. دست و رد پایی که به‌روشنی در دیگر اقدامات تروریستی نیز آشکار و نمایان است.