728 x 90

رویداد تاریخی

قیام قهرمانانه مردم قزوین در ۱۲مرداد۱۳۷۳

-

قیام قهرمانانه مردم قزوین در ۱۲ مرداد ۷۳
قیام قهرمانانه مردم قزوین در ۱۲ مرداد ۷۳

 

قیام مردم قهرمان قزوین علیه حکومت آخوندی (۱۲مرداد ۱۳۷۳- ۳اوت۱۹۹۴)

روز چهارشنبه ۱۲مرداد ۱۳۷۳ دهها هزار تن از مردم قهرمان قزوین علیه رژیم خمینی به‌پا خاستند و در یک قیام بزرگ که دو روز تمام با شدت ادامه داشت، به‌طور گسترده با مزدوران رژیم درگیر شدند.مردم در گروه‌های ۲۵۰نفره به مراکز و بانکهای دولتی حمله‌ور می‌شدند. تنها در خیابانهای تهران قدیم و خیابان موسوم به امام حداقل ۱۱مرکز دولتی آسیب جدی دیده است.تظاهر کنندگان همچنین به ساختمان شهربانی و ستاد مرکزی سپاه پاسداران تهاجم نموده و ستاد نیروی انتظامی را به آتش کشیدند.

مردم، همچنین نماینده قزوین در مجلس، احمد نصری، را مورد حمله قرار داده و از ناحیه سر مصدوم کردند.

درگیریها و حرکتهای اعتراضی ‌مردم قزوین تا چند روز بعد هم ادامه یافت.‌دیکتاتوری خونخوار آخوندی به روی مردم به‌پاخاسته‌قزوین آتش گشود و شماری از هموطنانمان به‌شهادت رسیده و گروه کثیری نیز بازداشت گردیدند. گزارشهای مربوط به این قیام که نسبت به تظاهرات و حرکتهای اعتراضی بزرگی که در گذشته در شهرهای مختلف میهنمان روی داده بود، ابعاد وسیع‌تری داشت در اطلاعیه‌های دبیرخانه شورای ملی مقاومت و دفتر مجاهدین خلق به اطلاع رسانه‌ها و مجامع بین‌المللی رسید.

چند نمونه از اطلاعیه‌های دبیرخانه شورای ملی مقاومت در مرداد ۱۳۷۳:

 

قیام مردم قزوین علیه رژیم آخوندها

از ساعت دو بعد ازظهر امروز (۱۲مرداد ۷۳) دهها هزار تن از مردم قزوین در اعتراض به سیاستهای سرکوبگرانه رژیم آخوندی و اوضاع وخامت‌بار اقتصادی در یک تظاهرات عظیم و قیام علیه حکومت آخوندها با انبوه نیروهای امنیتی و سرکوبگر رژیم درگیر شدند. بسیاری از مردم در اثر تیراندازی که شدت آن به دویست گلوله در دقیقه می‌رسد کشته و مجروح شده‌اند. پاسداران با استفاده گسترده از گاز اشک‌آور، و آبجوش تلاش می‌کنند مردم را متفرق کنند.

در وحشت از مجازات توسط مردم، بسیاری از نیروهای انتظامی اونیفورمهای خود را با لباس معمولی تعویض کرده و پا به فرار گذاشته‌اند.

کلیه مغازه‌های شهر بسته شده و مردم بسیاری از خودروهای پاسداران را به آتش کشیدند. رژیم علاوه بر بسیج کلیه نیروهای انتظامی و پاسداران در شهر،‌دوهزار تن از نیروهای ضدشورش پاسداران را از تهران با هواپیما به قزوین فرستاده است.‌کلیه راههای ورودی و خروجی شهر بسته شده است و مردم ریل راه‌آهن را از جا کنده‌اند.

آتش‌سوزیهای گسترده‌یی در سطح شهر در جریان است به‌نحوی که آسمان قزوین را تیره کرده است. بسیاری ا ز ساختمانهای دولتی،‌از جمله مراکز سرکوب،‌ساختمان وزارت اقتصاد و دارایی و بسیاری از بانکها توسط مردم به آتش کشیده شده‌اند.

آخوند هادی باریک‌بین نماینده خامنه‌ای رهبر رژیم، از طریق رادیو و تلویزیون مکرراً از مردم خواهان پایان دادن به تظاهرات خود شده است. اما مردم با شعارهای مرگ بر خامنه‌ای،‌مرگ بر رفسنجانی،‌به سوی اماکن کلیدی شهر در حرکت هستند. مرکز اصلی درگیری خیابانهای خیام و طالقانی و میدان ولی‌عصر می‌باشد و هرلحظه به تعداد جمعیت افزوده می‌شود. تا ساعت ۱۰شب به وقت تهران تظاهرات ادامه داشته است.

شایان ذکر است که طی یک ماه و نیم گذشته،‌نیروهای مقاومت به فعالیتهای گسترده‌یی در سراسر کشور و از جمله قزوین در حمایت از مقاومت و رئیس‌جمهور برگزیده آن، خانم مریم رجوی، دست‌زده بودند.‌و صدها هزار تراکت و بروشور توزیع کرده‌اند. اکنون در پی اعلام خبر مخالفت مجلس ملایان با طرحی در مورد استان‌شدن منطقه قزوین، خشم و نارضایتی مردم که مترصد کوچک‌ترین فرصتی هستند،‌علیه رژیم منفجر گردیده است.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران ـ پاریس

۱۲مرداد۱۳۷۳ (۳اوت۹۴)

 

مسئول شورای ملی مقاومت:‌

قیام قهرمانانه مردم قزوین بیانگر عدم مشروعیت مطلق آخوندها است

مسئول شورای ملی مقاومت آقای مسعود رجوی، با ستایش از قیام قهرمانانه مردم قزوین و با درود به شهدای قیام این شهر، این حرکت اعتراضی بزرگ مردمی را مبین عدم مشروعیت مطلق رژیم بحران‌زده آخوندها و شاخص میزان خشم و انزجار عمومی علیه این رژیم توصیف کرد. رژیمی که جز سرکوب و اعدام و فقر و سیه روزی هیچ دستاوردی برای مردم نداشته وندارد.آقای رجوی افزود:انفجار خشم مردم قزوین همچنین بیانگر افزایش روحیه مقاومت عمومی علیه رژیم در اثر پیشرفتهای آلترناتیو دموکراتیک (شورای ملی مقاومت) به‌خصوص در پی برگزاری موفقیت‌آمیز هفته همبستگی ملی و حمایت از رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت خانم مریم رجوی است. حکومت آخوندی یک ماه قبل از هفته همبستگی و برگزاری تظاهرات جهانی ۳۰تیر تلاش کرد با نسبت دادن انفجار در حرم امام رضا و ترور کشیشان مسیحی و بسیاری جنایتهای دیگر به مقاومت ایران و تبلیغات شدید در این‌باره اوضاع را به کنترل در بیاورد. اما قیام مردم قزوین به‌روشنی ثابت می‌کند که هیچ‌یک از توطئه‌ها و ترفندهای این رژیم مؤثر واقع نشده و مردم ایران به چیزی کمتر از سرنگونی آخوندها رضایت نخواهند داد.

مسئول شورا، مردم دیگر شهرها را به تشدید مقاومت علیه رژیم و حمایت از مردم قزوین فراخواند و از مجامع بین‌المللی و مدافع حقوق‌بشر خواست که در برابر سیاست سرکوب و اعدام رژیم موضع گرفته و دست آخوندهای جنایتکار حاکم را برای تشدید سرکوب و انتقام‌جویی از مردم به‌پا خواسته قزوین ببندند.

آقای رجوی تصریح کرد: وقت آن رسیده است که شورای امنیت ملل‌متحد علیه این رژیم ضدبشری که عملکردی جز سرکوب و نقض حقوق‌بشر در داخل ایران و صدور تروریسم و قشریگری به خارج ایران ندارد تصمیم قاطع و عاجلی اتخاذ نماید.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران -پاریس

۱۲مرداد ۱۳۷۳ (۳اوت۹۴)

 

تداوم قیام مردم قزوین

بنا‌به گزارشهای رسیده از ایران، قیام مردم قزوین که روز گذشته آغاز گردید، کماکان ادامه دارد.به‌رغم اعزام ۲۰۰۰تن از نیروهای ویژه ضدشورش سپاه پاسداران و هزاران نفر از نیروهای مسلح دیگر، دهها هزار تن از مردم قزوین در میدان اصلی شهر، ولی‌عصر تجمع کرده و به تظاهرات و دادن شعارهای ضدحکومتی پرداختند.

تمامی ورودیهای شهر قزوین توسط پاسداران مجهز به سلاحهای سنگین بسته شده است و صدای تیراندازی گسترده در شهر به گوش می‌رسد. رژیم در قزوین حکومت نظامی اعلام کرده است و حتی نمایندگان وزارت اقتصاد که از تهران برای بررسی خسارات وارده به ساختمان وزارت اقتصاد در قزوین، به این شهر رفته بودند اجازه ورود به شهر را نیافتند.

بنا‌به آخرین گزارش، در جریان این درگیریهای گسترده بین مردم و پاسداران، تا کنون حداقل ۴تن کشته و۵۰تن مجروح شدند.

رژیم کلیه ارتباطات تلفنی با قزوین را برای جلوگیری از پخش اخبار مربوط به تظاهرات قطع کرده است.در جریان تهاجمات مردم به ادارات دولتی، ساختمان وزارت اقتصاد و دارایی به کلی منهدم گردیده و امکانات و خودروهای آن در آتش سوخته است. تعداد کثیری از خودروهای پاسداران توسط مردم به آتش کشیده شده‌اند.در وحشت از حمله مردم، شرکت نفت قزوین کلیه پمپ‌بنزینها را در نقاط درگیری بسته و نفتکشهایش را به انبارهای به‌شدت محافظت شده منتقل کرده است.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران- پاریس

۱۳مرداد۱۳۷۳(۴اوت۹۴)

 

سفر وزیر کشور رژیم برای سرکوب مردم قزوین به این شهر،

آماده‌باش کامل لشگر ۱۶زرهی قزوین

قیام مردم قزوین که از ساعت ۲بعد ازظهر چهارشنبه ۱۲مرداد در اعتراض به سیاستهای سرکوبگرانه رژیم و اوضاع وخامت‌بار اقتصادی رخ داد تا ساعت ۱بامداد به‌وقت محلی ادامه یافت. در جریان این درگیریها، دهها تن کشته یا مجروح و صدها تن دستگیر شدند.رژیم علاوه بر اعزام۲۰۰۰نیروی ویژه ضدشورش سپاه پاسداران از تهران به این شهر، چند هزار نفر نیروی تقویتی را از پادگانهای اطراف به قزوین فرستاده است. این نیروها هم‌اکنون در سراسر سطح شهر مستقرهستند و نقاط کلیدی شهر را در کنترل دارند. اما اوضاع شهر کماکان بسیار متشنج است.

بنا بر گزارشات رسیده از درون رژیم خمینی، محمدعلی بشارتی، وزیر کشور، غلامحسین بلندیان، معاون وی، و سید سجاد کاظمی، استاندار زنجان، از چهارشنبه شب در فـرمانداری قزوین به‌سر می‌برند.

فرمانده لشگر ۱۶زرهی قزوین، سرتیپ اسکوئی، نیز برای شرکت در جلسات مربوط به سرکوب مردم، به قزوین رفته و لشگر ۱۶نیز در آماده‌باش کامل قرار دارد…

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران - پاریس

۱۳مرداد ۱۳۷۳(۴اوت۹۴)

 

استمداد مقاومت ایران از مجامع بین‌المللی

برای جلوگیری از دستگیری و اعدام تظاهر کنندگان در قزوین

در پی قیام یکپارچه مردم قزوین علیه رژیم آخوندی، سردمداران رژیم در وحشت از گسترش این قیام به سایر شهرها، اعدام گسترده تظاهر کنندگان و دستگیر شدگان را در دستور قرار داده‌اند. رسانه‌های خبری رژیم در پی ۲روز سکوت و سانسور کامل خبرهای قیام مردم قزوین، امروز برای اولین بار ضمن اعتراف به نقش مجاهدین و هوادارانشان در سازماندهی و هدایت حرکتهای عظیم اعتراضی مردم قزوین، تهاجم به مراکز سرکوب و غارت رژیم در جریان قیام را حمله به «مغازه‌های مردم» جلوه داده و با پخش شعار مرگ بر مجاهدین، قصد رژیم مبنی بر اعدام گسترده تظاهر کنندگان و به‌ویژه هواداران مجاهدین را آشکار نمودند.

رادیو-تلویزیون رژیم همچنین از بسیج و به صحنه آوردن مزدوران و پاسداران سرکوبگر تحت عنوان «مردم قزوین» خبر دادند که به خیابانها ریخته، علیه مجاهدین و به طرفداری از رژیم شعار داده و گروه‌های امنیتی تشکیل داده‌اند.

تلویزیون رژیم گفت: «پس از آن که مجاهدین سعی بر آن داشتند تا از موضوع رد پیشنهاد استان شدن شهر قزوین از طرف مجلس بهره‌برداری کنند، مرد م این شهر برای حفظ نظم و قانون به خیابانها ریختند».

خبرگزاری رژیم گفت: «پس از آن‌که عناصر ضدمردمی مغازه‌ها را به آتش کشیدند و به ساختمانها خسارت وارد آوردند، مردم تشکیل گروه‌های امنیتی دادند».

رادیو رژیم گفت: «مردم قزوین با بر پایی اجتماعی ضمن اعلام بیعت و حمایت مجدد از خامنه‌ای و نظام، هر گونه اخلال در نظم عمومی را محکوم کردند».

به این ترتیب رژیم ضمن اعلام تصمیم سرکوبگرانه خود آشکارا اعتراف می‌کند که قیام مردم قزوین و شعارهایشان علیه رژیم و سردمدارانش، همسو با مواضع مقاومت ومجاهدین بوده است.

یک سخنگوی مجاهدین با اشاره به تصمیم جنایتکارانه رژیم مبنی بر اعدام دستگیر شدگان تظاهرات، از مجامع بین‌المللی و ارگانهای مدافع حقوق‌بشر خواست که رژیم آخوندی را تحت فشار قرار داده و مانع اعدام دستگیر شدگان گردند.

دفتر مجاهدین خلق ایران - پاریس

۱۴مرداد۱۳۷۳(۵اوت۹۴)

 

مسعود رجوی خواهان اعزام یک هیأت جهت تحقیق پیرامون کشتار مردم قزوین شد

در جریان قیام یکپارچه مردم قزوین، حداقل ۵۰تن کشته، صدها تن مجروح و ۳۰۰۰ تن دستگیر شدند

آخرین اخبار رسیده از داخل کشور پیرامون قیام یکپارچه مردم قزوین حاکی از آنست که آخوندها برای جلوگیری از کنترل کامل مردم بر شهر به پاسداران فرمان آتش به قصد کشتن را داده بودند. در نتیجه حداقل ۵۰تن از مردم، از جمله تعدادی زن و کودک، کشته و صدها تن مجروح شدند. بیش از ۳۰۰۰ تن دستگیر شده‌اند که شمار قابل توجهی از آنان را ماموران انتظامی که در سرکوب مردم تعلل کرده بودند، تشکیل می‌دهند. در روزهای قیام اکثر مسئولان شهر نیز از قزوین فراری شدند. موج دستگیری مردم هم‌چنان ادامه دارد.

به‌علت عدم شرکت نیروهای انتظامی محلی در سرکوب مردم، رژیم چند هزار پاسدار را از تهران، همدان و برخی دیگر از شهرها به قزوین اعزام کرده بود.

حداقل ۱۰بانک، و ۱۰۰مرکز سرکوب و ساختمان دولتی از جمله مرکز نیروهای انتطامی و ساختمان اداره دارایی به‌کلی ویران و دهها دستگاه اتوبوس و خودرو دولتی توسط مردم به آتش کشیده شدند. همچنین تعدادی از پاسداران که در سرکوب قیام شرکت داشتند توسط مردم به‌هلاکت رسیدند.

در حال حاضر در قزوین حکومت نظامی ۲۴ساعته برقرار است و کلیه افرادی که قصد ورود به شهر دارند توسط پاسداران مورد بازرسی بدنی قرار می‌گیرند.

پاسداران و نیروهای سرکوبگر حتی دور افتاده‌ترین محلات و کوچه‌های شهر را نیز اشغال کرده‌اند. مقامات رژیم در ازای تحویل اجساد هر یک از قربانیان، مبلغ یک میلیون ریال از خانواده‌هایشان مطالبه می‌کنند.

آقای مسعود رجوی، مسئول شورای ملی مقاومت ایران،‌از دبیرکل ملل‌متحد خواهان اعزام فوری نمایندگانی برای تحقیق پیرامون کشتار مردم قزوین در جریان قیام هفته گذشته و جلوگیری از اعدام دستگیر شدگان گردید.

مسئول شورای ملی مقاومت تصریح نمود که قیام مردم قزوین یکبار دیگر به روشن‌ترین وجهی نفرت عموم مردم ایران از رژیم ضدایرانی خمینی را به نمایش گذارد و اثبات کرد که باند تبهکار حاکم از هیچ مشروعیتی در نزد آنان برخوردار نیست.

مسئول شورای ملی مقاومت همچنین تمامی کشورهای جهان را به طرد رژیم نامشروع حاکم بر ایران فراخواند. وی گفت: وقت آن رسیده است که جهان مقاومت عادلانه مردم ایران برای آزادی و حقوق‌بشر را به‌رسمیت بشناسد.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران - پاریس

۱۸مرداد ۱۳۷۳(۹اوت۹۴)

 

قیام قهرمانانه مردم قزوین

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/9dfb5f96-ef4d-4d20-974e-da54a7ad7004"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات