728 x 90

رویداد تاریخی

در رثای شیرزن انقلابی مجاهد خلق راضیه کرمانشاهی

-

مجاهد صدیق راضیه کرمانشاهی
مجاهد صدیق راضیه کرمانشاهی
خواهر مجاهد راضیه کرمانشاهی متولد سال 1336 در اهواز فرزند والا و برومند مردم خوزستان، از زمان دانشجویی در رشته برق و الکترونیک در دانشگاه علم و صنعت در تهران در سال 1355 به مجاهدین پیوست. برادر بزرگترش مجاهد خلق حسین کرمانشاهی در سال 1354 در زمانی که اپورتونیستهای چپ‌نما سازمان مجاهدین را متلاشی کرده بودند به‌خاطر ایستادگی بر مواضع خود و مقاومت حداکثر در زیر شکنجه در اوین در اردیبهشت 54 به‌شهادت رسیده بود. خواهر مجاهد راضیه کرمانشاهی که از 19سالگی به مجاهدین پیوسته بود، در سال 1356 به‌طور حرفه‌ای و تمام وقت به عضویت سازمان درآمد. او در دوران مبارزات سیاسی در زمان خمینی و همچنین در فاز نظامی و دوران اختفا، الگو و نمونه‌ای از شور انقلابی و فعالیت و خلاقیت زن انقلابی مجاهد خلق، و پیوسته برای هر مأموریتی آماده بود. وی در سال 1364 به‌عنوان عضو اجرایی مرکزیت سازمان مجاهدین خلق ایران و در سال 1370 به معاونت هیأت اجرایی سازمان برگزیده شد و در سال 1371 که مسئولیت یکی از معاونتهای ارتش آزادیبخش ملی ایران را برعهده داشت به عضویت شورای ملی مقاومت درآمد. او در سال 1373 به عضویت شورای رهبری مجاهدین رسید و متعاقباً به‌خاطر کارآیی و مسئولیت‌پذیری فوق‌العاده‌اش در جایگاه اعضای ارشد شورای رهبری سازمان مجاهدین خلق ایران قرار گرفت. این مجاهد والا و صدیق، که در سخت‌ترین شرایط به عهد خود با خدا و خلق وفا کرد، برای همه مجاهدان محبوس در زندان لیبرتی نمونه و الگویی از استواری و پاکبازی ستایش‌انگیز انقلابی و یکتاپرستانه بود و همه جا در پیرامون خود شجاعت و شور و نشاط انقلابی برمی‌انگیخت. او در جریان عملیات فروغ جاویدان در یک نبرد قهرمانانه به‌شدت مجروح شد و به‌خاطر جراحت در ناحیه دست شماری از انگشتان خود را از دست داد. وی همچنین در سال 1382 در زمان اشغال عراق در قرارگاه انزلی در نزدیکی شهر جلولا در عراق در بحبوحه بمباران، با شماری دیگر از خواهرانش در محاصره مهاجمین و مزدوران رژیم قرار گرفت اما در یک عملیات قهرمانانه با عبور از رودخانه مجاور حلقه محاصره را در هم شکست و نهایتاً به قرارگاه اشرف بازگشت. مجاهد صدیق راضیه کرمانشاهی پس از بیماری طولانی در شرایط محاصره پزشکی در اشرف و لیبرتی در پایان اسفند 92 برای معالجه به آلبانی منتقل شد و در بیمارستانی در تیرانا پایتخت آلبانی بستری شد.
این شیر زن قهرمان مجاهد خلق، نیمه‌شب سه‌شنبه شب 23اردیبهشت 93، دو هفته پس از یک عمل سنگین جراحی، در اثر ایست قلبی در بیمارستانی در آلبانی بدرود حیات گفت.
مجاهد خلق راضیه کرمانشاهی، چهارمین بیمار محاصره پزشکی در اشرف و لیبرتی است که پس از انتقال به آلبانی و بستری شدن در بیمارستان، در می‌گذرد. پرواز این مجاهد پایدار و پاکباز در 57سالگی صورت گرفت.
رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت فقدان دریغ انگیز این مجاهد صدیق و نمونه را تسلیت گفت و طی پیامی ابراز داشت:
 ”خواهر عزیز و بزرگوارم، شیرزن انقلابی مجاهد خلق، راضیه کرمانشاهی، نمونه صدق و فدا و شاخص رشادت و رزمندگی و تعهد و شکافندگی، با بیش از 36سال سابقه پیکار انقلابی در برابر دو دیکتاتوری، سرفراز و سرشار از وفای به عهد و پیمان، جاودانه شد.
از دوران مبارزات دانشجویی‌اش در دانشگاه علم و صنعت تهران و مجاهدت پرشورش در برابر دیکتاتوری پیشین که برادرش مجاهد شهید حسین کرمانشاهی را زیر شکنجه به‌شهادت رساند، تا رزم سیاسی و روشنگرانه در برابر ارتجاع غاصب خمینی در فاز سیاسی؛
از سالهای مقاومت انقلابی پس از سی خرداد تا رزمندگی در صفوف ارتش آزادی و پایداری حماسی در اشرف و لیبرتی؛ از صحنه‌های جهاد اکبر و صدق و فدا در مناسبات درونی مجاهدین تا استقامت و روحیه جنگنده در برابر چند بیماری صعب‌العلاج و محاصره ضدانسانی پزشکی؛
تمامی یاران و همرزمانش گواهند که او در همه حال و تا آخرین لحظات زندگی‌اش در بستر بیماری، شاخص درخشانی از پیگری انقلابی و تعهد و مسئولیت شناسی بود. مهاجم و شکافنده در برابر تمامی کارها و مشکلات، و همواره فروتن و فداکار و مایه‌گذار برای دیگران. ..
سلام بر پاکبازی و از خود گذشتگی و سرشاری او، که چهره نازنینش با آن همه مهر و محبت و صراحت و صداقت و گرمای انقلابی، هرگز از نظرم محو نمی‌شود…
به‌راستی که او نمونه ممتازی بود از نسل زنان والا و رهایی که بن‌بست و عجز و ناتوانی را هرگز به‌رسمیت نمی‌شناسند و همواره به «می‌توان و باید» برای تحقق آزادی و رهایی مردم و میهن محبوبشان می‌اندیشند.
و البته که خدا و تاریخ و مسیر تکامل انسان، اجر و پاداش آنها را در بالندگی و پیشروی و پیروزی مقاومت رهایی بخش و اعتلای راه و آرمان راهبر عقیده و دلهایشان مسعود، تضمین گرده است:
 «والصّادقین والصّادقات والصّابرین والصّابرات... .. أعدّ اللّه لهم مّغفرةً وأجرًا عظیمًا»
درود بر شیرزن قهرمان مجاهد خلق راضیه کرمانشاهی.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات