728 x 90

۲۸خرداد ۱۳۶۷ ـ نبرد پیروز چلچراغ و درهم‌شکستن ماشین جنگ و سرکوب

۱۰۰رشته نبرد ارتش آزادیبخش ملی ایران

سرانجام در فتح مهران با ریختن زهر آتش‌بس

به حلقوم دجال ضدبشر به ‌ثمر نشست

 

جنگ ضد میهنی که منتظری هم گفت باید از آن توبه کنیم

در طرف ایران یک میلیون کشته و ۲ میلیون معلول و مجروح و ۴ میلیون آواره

و بیش از هزار میلیارد دلار خسارت  بر جای گذاشت

مسعود رجوی ـ خرداد ۱۳۶۷

بسم الله الرحمن الرحیم، انا فتحنا لک فتحًا مبینا همانا که پیروزی دادیم به تو پیروزی آشکار و بزرگ، لیغفرلک الله ما تقدم من ذنبک و ما تَاَخَر و یتم نعمته علیک و یهدیک صراطاً مستقیماً و ینصرک الله نصرا عزیزا... .

لیغفرلک الله ما تقدم من ذنبک و ما تاخر، تا با این گام و با این پیشرفت و با این پیروزی علاوه بر خودش تضمین کند و بیامرزد گناهان گذشته و آینده‌ٔ تو را. پس پیروزی بود رهائیبخش و تطهیر کننده. و یتم نعمته علیک و بخشایش و موهبت خود را بر تو به اتمام برساند. هم‌چون بسا بخشایشهای دیگر و به راه راست راهبریت کند. و ینصرک الله نصرا عزیزا پس یاریت کند، یاری بس شکوهمند و سرفرازانه

هوالذی انزل السکینهٴ فی قلوب المومنین او آن کسی‌ست که طمأنینه و آرامش و یگانگی را در قلوب مومنان جاری می‌کند. لِیزْدادوا ایمانا مع‌ایمانهم، تا بیفزاید ایمانی بر ایمانشان هوالذی انزل السکینهٴ فی قلوب المومنین لیزدادوا ایمانا مع‌ایمانهم و لله جنودُالسموات والارض و کان‌اللهُ علیماً حکیما، و او آن خدایی است که فرو می‌فرستد طمأنینه و آرامش و یگانگی و صفا را بر قلبهای ایمان آورندگان تا بیفزایند ایمانی بر ایمانشان و همانا که خدا راست ارتشها و لشگرهای آسمانها و زمین و خدا دانا و حکیم است. لیدخل المومنین والمومنات جنّات تجری من تحتها الانهار خالدین فیها و یکفر عنهم سیئاتهم و کان ذلک عندالله فوزاً عظیماً. تا در همین مسیر به در آورد مردان و زنان گرونده را به بهشتهایی که جویبارانی در آن روان است و جاودانانند در آن، و بزداید از ایشان بدی‌هایشان را و پاکیزه‌شان سازد و این همانا که در نزد خدا همان رستگاری بزرگ است.

و یعذب‌المنافقین والمنافقات والمشرکین والمشرکات والمشرکین والمشرکات الظانین بالله ظن السَوء علیهم دائرهٴ السَوء و غضب‌الله علیهم ولعنهم و اعَدَ لهم جهنم و سآء تَ مصیراً، هم‌چنانکه در مقابل مرزها کشیده می‌شوند و به رنج و زحمت می‌افتند مردان و زنان دوگانه و دورو و شرک‌ورزندگان از زن و مرد، آنانی که گمانها دارند درباره‌ٔ خدا و مسیر تکامل گمانهای باطل، که گویا بدون درد و رنج و فراز و نشیب به پیش خواهد رفت علیهم دائرهٴ السوء، بر خود ایشان باد گردش بد ایام زیرا که بر مومنین و بر مومنات گردش بدی وجود نخواهد داشت و هر آنچه هست نیکی و خیر و زیبایی‌ست، و غضب‌الله علیهم، پس خشم خدا بر دوگانگان و بر مشرکین همی جاری باد و لعنهم و نفرین کند خدا ایشان را و آماده کرده است برای ایشان آتش و این چه جایگاه بدی‌ست. و لله جنودالسموات والارض و کان‌الله عزیزاً حکیما. پس بدانید که تمامی ارتشها و لشکرهای آسمانها و زمین از آنِ خدا و قدرت مطلقه‌ٔ اوست و اوست چیره‌ٔ عزتمند و دانا. انا ارسلناک شاهدَا و مبشرَا و نذیرا همانا که ما فرستاده‌ایم تو را ای پیامبر گواهی و مژده‌دهنده‌ای و بیم‌دهنده‌ای. لتؤمنوا بالله و رسوله تا گروندگان ایمان بیاورند به خدا و رسول او وتعزّروه و توقّروه تا ایمان بیآورند به خدا و پیامبرش و یاریش کنید و عزیزش بدارید و تسبحوه بکرهٴ و اصیلاً و به نیایش پروردگارتان برخیزید هر بامدادان و شامگاهان. انّ الذین یبایعونک انما یبایعون الله یدالله فوق ایدیهم فمن نکث فانما ینکث علی نفسه و من اوفی بما عاهد علیه و من اوفی بما عاهد علیه الله فسیؤتیه اجرا عظیما. همانا کسانی که با تو بیعت کردند در آن روز بزرگ همانا که بیعت کرده‌اند با خدا و درمی‌یابند دست خدا را فراتر از تمامی دستها و دست‌های خودشان، و قدرتمندتر و چیره‌تر، پس از آن پس هر آن که پیمان‌شکنی کند جز این نیست که بر نفس خود ستم روا داشته است و پیمان خود با خویشتن خویش را درهم شکسته است، اما آن کس که وفادار بماند به آنچه با خود و خدای خود عهد کرده است زود است که پاداشی عظیم به او فرا برسد.

... . .

انا فتحنا لک فتحا مبینا اگر‌ چه هم‌چنانکه در نهج‌البلاغه دیدین،

حضرت علی گفته بود که واعلم ان النصر من عندالله سبحانه. بدان که پیروزی در دست خداست، الآن هم من نمی‌دونم که آیا محققاً خدا در عملیاتی که در پیش داریم، در عملیات بزرگی که در پیش داریم، پیروزی را برای ما مقرر داشته یا خیر، اما اگر مشیت چنین بود عملیاتی که در پیش داریم عملیات بزرگ چلچراغ، این فتح بسیار بزرگی خواهد بود، عملیاتی که با استعانت از چلچراغ بزرگ حقیقت و ایمان شیر پیروزمند خدا، ... . آن را به پیش خواهیم برد برای فتح شهر مهران،

 

عمده‌ٔ زحمات و به‌خصوص شناسایی‌های عملیات بزرگ چلچراغ را در گرمای فوق‌العاده شدید به پیش بردیم اما حالا... . مجاهدین بر آن هستند که یک شگفتی و یک معجزه‌ٔ نظامی اگر خدا بخواهد خلق کنند

 

عملیات بسیار بزرگی‌ست، شایان هفتمین سالگرد ۳۰خرداد، روز شهدا و زندانیان سیاسی سرآغاز انقلاب نوین خلق در زنجیرمون، و سالروز اعلام تأسیس ارتش آزادیبخش ملی ایران.

 

می‌خواهم که هم‌چون شیر، ... خیز برداریم به داخل شهر مهران...

این عملیات حقاً در ابعاد و اِشل طلسم‌شکنانه است، ۷سال، ۷سال پررنج و خون از ۷دریای خون عبور کردیم در یک‌کلام بگم در عملیات بزرگ چلچراغ تمامی شهدا و تمامی اسیرانمان تک‌تک نقش خواهند داشت، و حاضر خواهند بود... . .

، تا در روز و ساعت مناسب، بزرگترین هدیه‌ٔ ممکن را به خلق قهرمان ایران و به تک‌تک شهیدان و اسیرانمان تقدیم کنیم (کف‌زدن حضار).

... . . حاصل تمامی کارها، عملیات، اقدامات، اعم از سیاسی و نظامی ۷سال گذشته را این بار می‌خواهیم به اذن خدا در مهران به آزمایش بگذاریم و بهره‌ٔ انقلابی و رهائیبخش و مردمی‌ش را برای خلقمان درو بکنیم.

پس انتظار نخواهید داشت که عملیات بسیار ساده‌ای باشد، بگذریم که از لحاظ تحمل سختی و شرایط در سالروز شهیدان و زندانیانمان، مجاهدین مرزهای خیلی بیشتر و عظیم‌تری را پشت سر گذاشتند. بنابراین انتظار هم نخواهند داشت که همه چیز مثل آب خوردن باشد نه، با حداکثر هشیاری و توانمندی به‌عملیاتی می‌خواهیم دست بزنیم که تابحال و آن مقدار که ما می‌دانیم در تحرکات جنگی به‌خصوص در تاریخچه‌ٔ جنگ ایران و عراق هم بی‌سابقه است... . .

تکرار می‌کنم هم‌چون شیر می‌خواهیم بپریم روی دشمن (کف‌زدن حضار)

و صفوفش رو و قواش را از هم بدریم و استحکاماتش رو و بخشی از میهن را، آزاد کنیم اینکار اگر که ارتش آزادیبخش خواسته باشه و عزمش جزم باشه البته امکان‌پذیر است و هیچ جای تردیدی در آن نیست. همه آماده‌اید؟

جواب حضار: بله.

برادر: بسیار خوب

 

فرمود که یکی هست و نیست جز او، وحده لا اله الا هو، عملیات بزرگ چلچراغ با تمسک به چلچراغ حقیقت و وفا و ایمان امیر مؤمنان علی(ع)

عملیات این بار هم از نظر کمّی و هم به لحاظ کیفیت به نسبت عملیات آفتاب کاملاً متفاوت، چندین برابر بیشتر، چه به لحاظ کمیت و چه به لحاظ کیفیت، باید دید که آیا ما از پسش بر خواهیم آمد یا بر نخواهیم آمد. نظر شما چیه حالا؟

 

عملیات بزرگ چلچراغ

فتح شهر مهران توسط ارتش آزادیبخش ملی ایران

۲۹خرداد ۱۳۶۷

 
در آخرین دقایق شنبه‌شب بیست‌وهشتم خرداد سال ۶۷، یکان‌های رزم‌آور ارتش‌ آزادیبخش، طی یک نبرد بی‌سابقه نظامی، با قوای سرکوبگر و جنگ‌افروز رژیم‌ خمینی در منطقه مهران و ارتفاعات اطراف آن درگیر شدند.
در این عملیات بزرگ، مراکز فرماندهی و استحکامات سنگین و گسترده سپاه و ارتش زبده تحت‌امر خمینی در منطقه معروف به ‌دژ تسخیرناپذیر مهران سقوط کرد‌.
این، درحالی بود که تمامی ارتفاعات و نقاط استراتژیک مهران تحت‌کنترل نیروهای دشمن قرار داشت.


مهران آزاد شد

درساعت ۱۰ و ۳۰دقیقه صبح یکشنبه ۲۹خرداد ۶۷ یک تیپ رزمی ارتش‌ آزادیبخش ملی تحت‌فرماندهی زنان قهرمان وارد شهر مهران شد. به‌دنبال این تیپ، چند یکان دیگر از نیروهای ارتش‌ آزادیبخش نیز وارد شهر شدند.
وقتی خبر پیشروی ارتش‌آزادیبخش و فتح شهر مهران بر روی وایر خبرگزاری‌ها منعکس شد، این فقط پیشروی مهم نظامی و انبوه اسیران و غنائم این نبرد نبود که توجهات را به‌خود جلب می‌کرد، ‌بلکه به‌موازت آن، حضور زنان رزمنده‌یی که برای اولین‌بار در صفوف مقدم نبرد جنگیده بودند، موجب شگفتی همگان شد.

 


به دعوت ارتش‌ آزادیبخش، یک هیأت ۴۰نفره از خبرنگاران رسانه‌های بین‌المللی، برای بازدید از پیشروی‌های ارتش‌آزادیبخش وارد شهر مهران شده و از صحنه نبرد، فیلم و عکس و گزارش تهیه کرده با فرماندهان و رزمندگان ارتش‌ آزادیبخش گفتگو و مصاحبه به‌عمل آوردند. در سازمان رزمی چلچراغ، فرماندهی ۲تیپ رزمی و نیز بسیاری از گردان‌ها و دسته‌های رزمی به‌عهده زنان بود.
نبرد چلچراغ در راستای سیاست صلح و آزادی مجاهدین و مقاومت ایران، و در ادامه ۷سال تلاش مستمر این مقاومت علیه سیاست جنگ‌طلبی خمینی صورت گرفت و در اوج همه آن تلاش‌ها، توانست طلسم جنگ‌طلبی رژیم را درهم‌بشکند و خمینی را که سال‌ها با شعار ”جنگ جنگ تا آخرین خشت خانه‌های ایران“ حرث و نسل ایران را به‌نابودی کشانده بود، در هراس از سرنگونی توسط ارتش‌ آزادیبخش، ناگزیر از پذیرش آتش‌بس و پایان‌دادن به‌ جنگ ضدمردمی ‌نماید. پیش‌ از آن، خمینی، هر صدای اعتراضی را به‌بهانه جنگ و با برچسب‌هایی مثل ”ستون پنجم دشمن“ در گلو خفه می‌کرد و جنگ را سرپوش اختناق و سرکوبی مردم در داخل ایران ساخته بود. او ایران را در تنور جنگ می‌سوزاند، شهرهایش را ویران می‌کرد و جوانان ایرانی را هم‌چون گوشت دم توپ، با وعده بهشت و با دجال‌گری‌هایی هم‌چون ساختن امام زمان قلابی و ظاهرکردن در جبهه‌ها، فریب می‌داد و به‌ میدان‌های مرگ می‌فرستاد تا بتواند اعتراضات مردم را به‌ این ترتیب خفه کند و از پاسخ به‌ خواست‌های برحق آنان که آزادی، عدالت و نان و مسکن بود، طفره برود. خمینی به‌ این ترتیب تمامی ایران و مردم ما را در طلسم جنگ‌طلبی خود اسیر و مسحور کرده بود.
در آن سال‌ها برخاستن علیه شعار جنگ و اعتراض به‌ آن و سردادن شعار صلح، به‌ شجاعتی انقلابی و فداکاری سترگ برخاسته از عشق به ‌مردم نیاز داشت. شجاعت نترسیدن از برچسب‌های فریبکارانه خمینی‌ دجال که اقشار ناآگاه و مزدوران و فریب‌خوردگان فتنه‌ او، چهره‌اش را زمانی در ماه دیده بودند. اما مجاهدین و مقاومت ایران به‌ این مهم اهتمام کردند و پس‌ از ۷سال تلاش برای افشای سیاست‌های جنگ‌طلبانه خمینی، با عملیات چلچراغ، ضربه‌ نهایی را به‌ ماشین جنگ و سرکوب خمینی وارد آوردند و او را وادار به‌ توقف جنگی که هر روز هزاران قربانی از مردم ایران می‌گرفت نمودند.
درجریان عملیات چلچراغ که در جبهه‌یی به‌طول ۵۰کیلومتر و عمق ۲۰کیلومتر، در منطقه حومه مهران صورت گرفت، ارتش‌ آزادیبخش، با عملیاتی برق‌آسا که تاکتیک ”پرش شیر“ نامیده می‌شد، مراکز کلیدی و فرماندهی نیروهای دشمن مستقر در عمق منطقه را که در عین‌حال در آماده‌باش صددرصد به‌سر می‌بردند به‌تصرف درآورد. در این عملیات که با شرکت ۲۲تیپ رزمی و پشتیبانی ارتش‌ آزادیبخش صورت گرفت، رزمندگان آزادی به‌ تمامی اهداف از پیش‌ تعیین‌شده به‌ میزان ۱۰۰درصد دست یافتند. آنها ضمن فتح شهر مهران، مراکز یک تیپ و ۲لشکر جنگ‌افروز و سرکوبگر مسلح به‌ پیشرفته‌ترین سلاح‌ها را با کلیه گردان‌های رزمی و پشتیبانی، کلیه قرارگاه‌ها، مراکز، استحکامات، تسلیحات و تجهیزات آنها، به‌تصرف درآوردند.
به‌ این‌ترتیب فتح مهران در عین‌حال که پیام پایان جنگ و درهم‌شکستن اراده ‌جنگ‌افروزانه خمینی را می‌داد، برای دوست و دشمن، پیام یک چرخش بزرگ در اوضاع و تعادل‌قوا را نیز به‌همراه داشت.
در عملیات مهران بیش‌ از ۱۵۰۰تن از نیروهای دشمن که در میان آنها تعدادی از فرماندهان ارشد قوای رژیم نیز حضور داشتند، خود را به‌ ارتش‌ آزادیبخش تسلیم کردند. اسیرانی که البته در فاصله ‌چند هفته به‌فرمان رهبر مقاومت آزاد شده و به‌ ایران برگشتند و گروهی از آنان نیز پس‌ از آزادی و به‌دنبال آشنایی با مجاهدین و مناسبات آنها و با وقوف به‌ ماهیت جنگ‌طلب و ضدمردمی رژیم آخوندی، داوطلبانه حضور در صفوف رزم‌آوران آزادی را انتخاب کردند.
۲تن از افسران ارشد ارتش رژیم‌ خمینی پس‌ از اسارت گفتند: «وقتی در اتاق عملیات، خبر رسید که تهاجم را ارتش‌ آزادیبخش آغاز کرده همه دچار شوک شدند. همه می‌دانستند که عملیات موفق خواهد شد و آن طرفی که مسلماً شکست خواهد خورد خود ما هستیم». آنها هم‌چنین به‌ این حقیقت اذعان کردند که‌: «برای آنچه ارتش‌ آزادیبخش انجام داد در ارتش کلاسیک به‌ نیرویی معادل یک سپاه(۶لشکر) نیاز هست».
عملیات بزرگ چلچراغ، به‌یمن خون پاک ۶۷شهید قهرمان موفق شد به‌ تمامی هدف‌های از پیش‌ تعیین‌شده خود دست یابد و صفحه جدیدی در تعادل‌قوای بین خلق و خمینی بگشاید.
 


شهدای عملیات چلچراغ

ستاد فرماندهی ارتش‌آزادیبخش ملی ایران، اسامی قهرمانان شهید و پاکبازی را که هر یک چراغ تابنده‌‏یی فراراه رهایی خلق در زنجیرشان بودند و در جریان عملیات چلچراغ و آمادگی‌های مربوط به آن به‌‌شهادت رسیدند، بدین‌ شرح اعلام کرد:
مجاهد شهید ولی رستمی
مجاهد شهید محمد انشائی
مجاهد شهید علی پیروزخواه
مجاهد شهید فرید خیامی ‌نژاد
مجاهد شهید سیمین داداش‏زاده
مجاهد شهید علیرضا اَژدرکش
مجاهد شهید جعفر تقوی‏ قره آغاجی
او از فیلمبرداران ”سیمای مقاومت“ بود که حین تلاش و مجاهدت جسورانه برای ثبت صحنه‌های حماسه‏‌ٔ پیروز چلچراغ و رزم‌‏آوری قهرمانان ارتش‌ آزادیبخش، سرفرازانه به‌‌شهادت رسید.
مجاهد شهید سید محمدحسن برهانی
مجاهد شهید حمیدرضا ترک‏پور
مجاهد شهید غلامرضا زنگوئی
مجاهد شهید علی غلامی
مجاهد شهید شکری کاوندی
مجاهد شهید عادل کشمشی
مجاهد شهید رضا ملاعلی
مجاهد شهید حجت‌‏الله پرتوی‏ نوروزمحله
مجاهد شهید محمد دوستی
مجاهد شهید نادر دهستانی ‏کلاگر
مجاهد شهید مسعود رجائی ‏جعفرآباد
مجاهد شهید عباس طاهریون
مجاهد شهید یدالله طرمزدیان‏ قاسمی
مجاهد شهید ژاله فلاح
مجاهد شهید فرحناز میرفندرسکی
مجاهد شهید عبدالله نوروزی
مجاهد شهید اکبر فتوت
مجاهد شهید مصطفی همتی
مجاهد شهید غلامرضا صالحی
مجاهد شهید محمد صیادی
مجاهد شهید مرتضی گنجه‏‌ای
مجاهد شهید فرزاد آقازاده ‏نیری
مجاهد شهید محمدمهدی احمدی‏‌فر
مجاهد شهید علی‌‏اصغر بهزادی
مجاهد شهید مجتبی زمانی
مجاهد شهید قاسم سرایدار
مجاهد شهید محمدرضا صالحیار
انقلابی شهید محمدحسن گلستانه‌‏زاده
انقلابی شهید سیاوش سلطان‏‌نیا
مجاهد شهید احمدعلی عباس‏‌ورده
مجاهد شهید هوشنگ فضلی
مجاهد شهید سید ابراهیم میراحمدی
مجاهد شهید علیرضا رستگار محمدزاده
مجاهد شهید علی‌‏اکبر مشهدی‏‌حیدری
مجاهد شهید جلال‏‌الدین موسوی‏‌ تیرآبادی
مجاهد شهید محمود یساول
مجاهد شهید عبدالله ابراهیم‌‏زاده
مجاهد شهید سیدمحمد باقرزاده ‏ثانی
مجاهد شهید ایرج رجبعلی‌زاده
مجاهد شهید خسرو نیک‌‏طالعان
مجاهد شهید اکرم زارع‌ ‏کهن
مجاهد شهید خسرو کاوه‌‏نژاد
مجاهد شهید فرشید احمدنژاد
مجاهد شهید نوذر علائی
مجاهد شهید نادر واحدی‏‌مقدم
مجاهد شهید متین بزرگ‌زاده
مجاهد شهید محرم حسین‏‌نژاد
مجاهد شهید محمود عبادی‏ تمرین
مجاهد شهید بتول عبدی
مجاهد شهید مجتبی غفاری
مجاهد شهید جلیله فروتن ‏مقدم
مجاهد شهید محمدرضا یوسف‏‌ پورنوید
مجاهد شهید زری بابائی
مجاهد شهید زهرا همتی
مجاهد شهید فریبال بازیار
مجاهد شهید آذر نورعلی
مجاهد شهید مسعود سماکار
مجاهد شهید صابر جاهدشیران
مجاهد شهید محمدحسین معین‌‏الذاکرین
و مجاهدشهید سعید عمادزاده از کادرهای حفاظت جانشین فرماندهی کل ارتش‌ آزادیبخش خواهر مجاهد مریم رجوی که به اعتبار مسئولیت والایش  در صدر ستارگان فروزان ”چلچراغ رهایی“ می‏‌درخشد. مجاهد شهید سعید عمادزاده در جریان آماده‌‏سازی‌‏های مربوط به قبل‌ از عملیات به‌‌شهادت رسید و خون پاکش را فدیه‏‌ی رهایی خلق و میهنش نمود.
سلام بر آنان روزی که‌ زاده شدند و روزی که در طلب آزادی خلق محرومشان سلاح به‌دست گرفتند و روزی که حیات جاوید یافتند.
در میان این ستارگان پرفروغ رهایی، ۲انقلابی مارکسیست، شهدای پرافتخار محمدحسن گلستانه‏‌زاده و سیاوش سلطان‏‌نیا به‌چشم می‏‌خورند که اگر‌ چه دارای ایدئولوژی مجاهدین نبودند، اما به ندای مجاهدین برای پیوستن به صفوف ارتش‌ آزادیبخش پاسخ مثبت دادند و آن‌چنان‌که شرف انقلابی‌‏شان حکم می‌‏کرد، به تعهدات و مسئولیت خود در قبال سرنوشت این خلق و میهن در زنجیر، وفا کردند. آنان در صفوف ارتش‌ آزادیبخش و دوشادوش مجاهدین به میدان نبرد شتافتند و در مصاف با دشمن‏‌ترین دشمن مردم ایران سرفرازانه جان باختند. یادشان گرامی و راهشان پررهرو باد.

 
 
 
کمرشکن‌شدن ماشین جنگ و سرکوب

نبرد چلچراغ، صرف‌نظر از شگفتی‌های نظامی آن، به‌خاطر شکستن کمر ماشین جنگی رژیم در جنگ خانمان‌سوز ۸ساله ایران و عراق، اوج پیروزی بود. چرا‌که این عملیات به‌عنوان نقطه اوج نبردهای ارتش آزادی، یک‌سال پس‌ از تأسیس خود، مردم ایران را از شر جنگی که فقط خمینی و آخوندها و سرکرده‌های رژیمش بر آن اصرار می‌ورزیدند خلاص کرد. جنگی با یک میلیون کشته و ۲میلیون معلول و مجروح و متجاوز از ۱۰۰۰میلیارددلار خسارت یعنی بیش‌ از ۳برابر همه درآمدهای نفتی ایران در طول قرن حاضر. جنگی که بسیاری از شهرهای ایران را به‌ ویرانه تبدیل کرد.
از‌ جمله قربانیان این جنگ بایستی از ۴۵۰هزار دانش‌آموزی یاد کرد که به‌گفته وزیر آموزش و پرورش خمینی و آخوند خاتمی(وزیر ارشاد وقت رژیم) بر روی میدان‌های مین فرستاده شدند و رفسنجانی از آنها به‌عنوان سرباز یک‌بارمصرف یاد می‌کرد.
۱۵روز قبل‌ از عملیات چلچراغ یعنی در ۱۲خرداد ۶۷، خمینی برای مقابله با اوضاع درهم‌شکسته نیروهایش در جبهه‌ها، رفسنجانی را به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا در همه امور جنگ منصوب کرده بود و آشکارا از «دادگاه نظامی زمان جنگ» و «تنبیه متخلف در هر رده» سخن گفته بود. اما از هنگامی‌که ارتش‌ آزادیبخش، شهر مهران را تصرف کرد و زبده‌ترین نیروهای زرهی رژیم‌ خمینی در برابر رزمندگان ارتش آزادی بیش‌ از چند ساعت دوام نیاورد، معادلات نظامی در جبهه‌ها همگی بر ضد خمینی و به‌سود ارتش‌آزادیبخش شتاب گرفت.
و چنین بود که خمینی در ۲۷تیرماه ۶۷، در میان بهت و حیرت همگان اعلام کرد که قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت را رسماً می‌پذیرد.
رفسنجانی در توجیه علت پذیرش آتش‌بس گفت: «پذیرش قطعنامه متکی به‌ خیلی چیزهاست که فعلاً به‌خاطر این‌که عمده آنها از اسرار نظامی‌ــسیاسی هستند، نمی‌توانم توضیح بدهم».
۴۸ساعت بعد از آن، خمینی به‌ شکست تاریخی و ذلت‌بار خود در جنگ‌افروزیش اعتراف کرد و گفت:
«قبول این مسأله برای من از زهر کشنده‌تر است. پیمان بسته بودم که تا آخرین قطره خون و آخرین نفس بجنگم.‌ اما تصمیم امروز فقط برای تشخیص مصلحت بود و از هر آنچه گفتم، گذشتم و اگر آبرویی داشتم با خدا معامله کردم».

 

صلح و آزادی، شعار استراتژیک مقاومت

مقاومت ایران که خود به‌هنگام تهاجم نیروهای عراقی به‌ خاک ایران، با آنها جنگیده بود، وقتی در خرداد ۱۳۶۱ عراق، خاک ایران را تخلیه کرد و به‌صراحت آمادگی خود را برای بازگشت به ‌پشت مرزهای بین‌المللی و پذیرش صلح عادلانه اعلام نمود، دیگر، جنگ را ناعادلانه و غیرمشروع و علیه منافع عالیه مردم ایران تشخیص ‌داد چرا‌که صلح عادلانه در دسترس و امکان‌پذیر بود. نظرسنجی‌های انجام‌شده در جامعه‌ی ایران، در عین‌حال که مخالفت و نفرت مردم اکثریت مردم ایران از جنگ را نشان می‌داد، نشانگر این بود که خمینی تا چه اندازه از عامل جنگ برای قفل‌کردن جامعه و منجمدکردن اوضاع منطقه‌یی و بین‌المللی بهره گرفته و بدین ‌وسیله مانع بروز آثار مقاومت در ابعاد گسترده اجتماعی شده است.
در ادامه‌ همین سیاست بود که شورای ملی مقاومت در اسفند ۱۳۶۱ طرح صلح پیشنهادی خود را منتشر کرد. انتشار این طرح، رژیم آخوندی را بیش‌ازپیش برای پایان‌دادن به‌ ذجنگ تحت‌فشار قرار می‌داد.
با انتشار طرح صلح شورای ملی مقاومت، افکار عمومی بین‌المللی هرچه بیشتر علیه جنگ‌طلبی خمینی و به‌سود سیاست صلح مقاومت برانگیخته شد. طرح صلح شورا حمایت‌های بسیاری از‌ جمله حمایت بیش‌از ۵۰۰۰حزب و سندیکا و شخصیت سیاسی، پارلمانی، دولتی و اجتماعی از کشورهای اروپا، کانادا، آمریکا و نیز کشورهای آسیایی را به‌ خود جلب کرد.


در راستای افشای نیات خمینی از ادامه جنگ ضدمیهنی، مقاومت ایران چندین پراتیک تبلیغاتی و تظاهرات علیه جنگ را از‌ جمله در مهر ۱۳۶۳ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۶۴ توسط واحدها و هسته‌های مقاومت در داخل ایران به‌طور سراسری برگـزار نمود.
در ۱۷اردیبهشت ۱۳۶۴ به‌دعوت شورای ملی مقاومت، تظاهرات علیه جنگ و برای صلح و آزادی در ۱۳کشور اروپا، ‌هند و آمریکا برگزار شد. در این پراتیک‌ها، ‌بسیاری از پرسنل میهن‌پرست ارتش نیز فعالانه شرکت داشتند. این فعالیت‌ها هر چه بیشتر فضای اجتماعی را علیه جنگ خانمان‌سوز بر‌انگیخت و مردم زیر اختناق جرأت ‌کردند صدای اعتراض خود را بلند کنند. فرار سربازان از جبهه‌های جنگ افزایش یافت و ریزش نیروهای رژیم سیر تصاعدی پیمود. رژیم‌ خمینی که دائماً در تدارک حمله‌ها و تهاجمات جدید جنگی بود، به‌مرور توان بسیج خود را از دست داد. به‌علاوه حمله‌های بی‌فرجام خمینی در جنگ با عراق، با ده‌هاهزار کشته و تلفات، ‌انزجار اجتماعی را نسبت به‌ جنگ نامشروع خمینی گسترش داد.
در این نبرد‌، ارتش‌ آزادیبخش بیش‌از ۲میلیارد دلار انواع تسلیحات را به‌غنیمت گرفت که ۱۵۶تانک و توپ و زرهپوش و بیش‌از ۶۰موشک‌انداز و هم‌چنین بیش‌ از ۲۰۰خودرو و هزاران قبضه سلاح و انواع تجهیزات و مهمات را شامل می‌گردید.
در سالگرد نبرد کارساز چلچراغ به‌ روان پاک شهیدان والامقام این نبرد که در حقیقت، شهیدان صلح و رهایی هستند، درود می‌فرستیم و حماسه دلاوری و فداکاری این قهرمانان آزادی را گرامی می‌داریم.

 

 

قسمت اول

قسمت دوم

قسمت سوم

قسمت چهارم

قسمت پنجم

قسمت ششم

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/1885ac80-6915-495b-990e-cf5ddaab7552"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات