728 x 90

رویداد تاریخی

سالگرد حماسه کبیر فروغ جاویدان

-

حماسه کبیر میهنی و آرمانی فروغ جاویدان
حماسه کبیر میهنی و آرمانی فروغ جاویدان
 
۳مرداد۱۳۶۷-۲۵ژوئيه۱۹۸۸:
سوم مرداد سالگرد حماسه کبیر میهنی و عقیدتی فروغ جاویدان است
فروغ جاویدان، بزرگترین تهاجم نظامی ارتش آزادیبخش است که در سوم مرداد ماه سال ۶۷ مصادف با عید قربان آغاز شد وطی آن رزمندگان آزادی در نبردی طولانی که سراسر، رزم و فداکاری بود، بزرگترین حماسه مقاومت را خلق کردند. در این عملیات، ارتش آزادیبخش شهرهای کرند و اسلام‌آباد در غرب کشور را آزاد کرد، تا دروازه‌های کرمانشاه پیشروی نمود و بیش از ۵۵هزارتن از نیروهای جنگ‌افروز و سرکوبگر رژیم خمینی را از پای درآورد.
هفته پیش ازشروع این عملیات، خمینی که پس از فتح شهر مهران توسط ارتش آزادیبخش به‌روشنی می‌دید ادامه ‌دادن به جنگ، سرنگونی رژیمش را به‌دنبال دارد تصمیم گرفت با سرکشیدن زهرآتش‌بس، خطر عاجل سرنگونی را از خود دور کند و چنین وانمود کند که مقاومتی برای سرنگونی رژیمش وجود ندارد و هر چه هست در چارچوب جنگ رژیم با عراق خلاصه می‌شود و بس.
 
 
ارتش آزادیبخش ملی در عملیات فروغ جاویدان با قوی‌ترین صدا و رساترین پیام، نیرنگ دشمن را درهم شکست و نشان داد که آنچه اصالت دارد، مقاومت و جنگ سازش‌ناپذیر مردم ایران و ارتش آزادیبخش ملی ایران با رژیم خمینی است که تا سرنگونی این رژیم ضدبشری ادامه دارد.
 
 
در عملیات فروغ جاویدان، که بعدازظهر دوشنبه سوم مرداد۱۳۶۷ مطابق با عید قربان آغاز شد نیروهای ارتش آزادیبخش پس‌از عبور از مناطق مرزی استان کرمانشاه و فتح نقاط استراتژیک منطقه همچون تنگه گل‌داوود و گردنه پاتاق، شهرهای کرند و اسلام‌آباد را در اوج استقبال هموطنانمان آزاد کردند.
 
 
اوج حماسه فروغ جاویدان در تنگه چهارزبر در دروازه کرمانشاه رقم خورد.. نبرد در این تنگه با انبوه
 
 
مزدوران تا دندان‌مسلح رژیم آخوندی که به‌تصریح دشمن ضدبشری از ۱۷۲ شهر اعزام شده بودند تا نخستین ساعات بامداد پنجشنبه ۶مرداد ، بدون کمترین وقفه ۴۸ ساعت پیاپی ادامه یافت و افتخارآمیزترین حماسه آرمانی و میهنی را در‌برابر پلیدترین دشمن دجال و ضدبشری تاریخ میهن, رقم زد.
 
 
دستاوردهای عملیات بزرگ فروغ جاویدان , بسا فراتر از معیارهای متداول نبردهای کلاسیک ,بیمه‌نامه استراتژیکی ارتش آزادی و جایگزین دموکراتیک‌ـ انقلابی بود .آنقدر که هنوز پس از گذشت بيش از دو دهه، هرساله رژیم آخوندی دراین ایام روضه مرصاد میخواند و سر و دم می جنباند که هنوز سرنگون نشده است. اکنون نیز هرناظری که پیچیدگی شرایط و تحولات داخلی، منطقه‌یی و بین‌المللی را در دو دهه گذشته ـ‌‌ازجمله رخدادهایی مانند دو جنگ در منطقه و بمباران قرارگاههای ارتش آزادیبخش و توطئه‌های رژیم آخوندی در عراق علیه مجاهدین را مرور کند، به‌روشنی درمی‌یابد که بقای رشدیابنده مقاومت ایران و قدرت تأثیرگذاری و ابتکار عمل آن در متن چنین شرایط پیچیده يی, مرهون خطوط سیاسی و استراتژیکی ژرف‌بینانه‌يی است که عملیات فروغ جاویدان، آزمایش بزرگ اثبات صحت و بیمه‌نامه تداوم آنهاست.
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات