728 x 90

سالگرد حماسه کبیر فروغ جاویدان

سوم مرداد ۱۳۶۷ ـ حماسه کبیر فروغ جاویدان
سوم مرداد ۱۳۶۷ ـ حماسه کبیر فروغ جاویدان
 

 

 

عملیات فروغ جاویدان راهبند راه‌حل‌های ارتجاعی و استعماری هم‌زمان با چرخش دشمن  که می‌خواست مقاومت ایران را دور بزند و نابود کند

مسعود رجوی ـ ۳مرداد ۱۳۸۹

از سال۶۷ تا سال۸۱ پایان ۸۱ دیدیم که آتش‌بس شد اما صلح نشد گفته بودیم که صلح طناب دار این رژیم ارتجاعی است و مقدمه‌ای خواهد بود برای نفی سپاه جور و جنایت. او می‌خواست با آتش‌بس ارتش آزادی و تنها جایگزین دموکراتیک را قفل و از دور خارج کنه، اما شما با اون تعرض عظیم انقلابی پیشدستی کردید. در همون زمان هم گفته بودیم که هیچ صلح پایداری با این رژیم متصور نیست و حالا دو دهه و اندی گذشته است شما با جاودانه فروغ‌هاتون میزی را که ارتجاع چیده بود و بسا طمع‌ها برانگیخته بود برهم زدید، فروپاشاندید، راه بر راه‌حلهای ارتجاعی و استعماری بسته شد البته با آتشفشان اون خونهای پاک و والا. اون می‌خواست به‌سرعت مقاومت ایران رو به این وسیله دور بزنه و نابود کنه. قتل‌عام زندانیان سیاسی از قبل تصمیم‌گیری شده بود، از زمانی که تصمیم به آتش‌بس گرفت. اما در همین ایام به اجرا گذاشته شد به این ترتیب او می‌خواست که شمارو قربانی صلحی بکنه با آتش‌بس خودش که پرچمش رو خودتون برافراشته بودید اما شما با آن پیشدستی و با آن تعرض عظیم و با اون حماسه جاودان در تاریخ ایران خودتان رو تثبیت و اثبات کردید منظورم از خودتون پیامی است که حامل اون بودید، حاکمیت مردم ایران و جایگزین دموکراتیک و مردمی البته در دو دهه‌ای که گذشت بسیاری حوادث بود از جنگ کویت تا جنگ اخیر در عراق که معادلات رو طوری دیگری رقم زد اگر مجاهدین اون روز آزمایش فروغ رو آن‌چنان درخشان با بهای سنگین و خونین پشت سر نگذاشته بودند مطمئنا که نمی‌توانستند مراحل بعدی رو هم این‌چنین طی طریق بکنند و سرفراز و پیروزمند از توش بیرون بیاند. این است همون رایحه جامعه‌یی که عنوانش بر سنگ مزار هر مجاهد خلق حک شده این است همون رایحه ایدئولوژیکی و معنوی و انگیزشی که ما رو به پیش برده و تضمین و حفاظت کرده در قلمرو اخص ایدئولوژیک، به همین خاطر رژیم، رژیم خمینی از بالا تا پایینش پیوسته تأکید می‌کردند چه در اون ایام چه در این ۲۲سال که این بالاترین و بزرگ‌ترین لشکرکشی بود در طول جنگ هشت ساله که نظیر نداشت چرا که مجاهدین به‌سرعت با ۱۷۰ کیلومتر پیشروی خودشون رو به دروازه کرمانشاه رسوندند این کار، کار کس دیگری غیر شما نبود چون جنگ هشت سال جریان داشت و همه شاهد صحنه‌ها بودند و چنین چیزی ندیده بودند. همیشه کار مجاهدین چنین بوده است، بر مبنای صدق و فدا به میزانی که نسبت بهش وفادار بودیم، به میزانی که فهمش کردیم و بهای اون را پرداختیم

 

سالگرد عملیات کبیر فروغ جاویدان

بزرگ‌ترین حماسهٔ میهنی و آرمانی

ارتش آزادیبخش ملی ایران

 

سوم مرداد سالگرد آغاز حماسه کبیر میهنی و عقیدتی فروغ جاویدان است.
فروغ جاویدان، بزرگترین تهاجم نظامی ارتش آزادیبخش است که در سوم مرداد ۱۳۶۷ مصادف با عید قربان آغاز شد و طی آن رزمندگان آزادی در نبردی طولانی که سراسر رزم و فداکاری بود، بزرگترین حماسه مقاومت را خلق کردند. در این عملیات، ارتش آزادیبخش شهرهای کرند و اسلام‌آباد در غرب کشور را آزاد کرد، تا دروازه‌های کرمانشاه پیشروی نمود و بیش از ۵۵هزار تن از نیروهای جنگ‌افروز و سرکوبگر رژیم خمینی را از پای درآورد.
یک هفته پیش از شروع این عملیات، خمینی که پس از فتح شهر مهران توسط ارتش آزادیبخش به‌روشنی می‌دید ادامه جنگ، سرنگونی رژیمش را به‌دنبال دارد تصمیم گرفت با سرکشیدن زهر آتش‌بس، خطر عاجل سرنگونی را از خود دور کند و چنین وانمود سازد که مقاومتی برای سرنگونی رژیمش وجود ندارد و هر چه هست در چارچوب جنگ رژیم با عراق خلاصه می‌شود و بس.
ارتش آزادیبخش ملی در عملیات فروغ جاویدان با قویترین صدا و رساترین پیام، نیرنگ دشمن را درهم شکست و نشان داد که آنچه اصالت دارد، مقاومت و جنگ سازش ناپذیر مردم ایران و ارتش آزادیبخش ملی ایران با رژیم خمینی است که تا سرنگونی این رژیم ضدبشری ادامه دارد.
در عملیات فروغ جاویدان، که بعدازظهر دوشنبه سوم مرداد۱۳۶۷ مطابق با عید قربان آغاز شد نیروهای ارتش آزادیبخش پس از عبور از مناطق مرزی استان کرمانشاه و فتح نقاط استراتژیک منطقه هم‌چون تنگه «گل داوود» و گردنهٴ «پاتاق، شهرهای کرند و اسلام‌آباد را در اوج استقبال هموطنانمان آزاد کردند.
اوج حماسه فروغ جاویدان در تنگه چهار زبر در دروازهٴ کرمانشاه رقم خورد. نبرد در این تنگه با انبوه مزدوران تا دندان مسلح رژیم آخوندی که به تصریح دشمن ضدبشری از ۱۷۲شهر اعزام شده بودند تا نخستین ساعتهای بامداد پنجشنبه ۶مرداد، بدون کمترین وقفه ۴۸ساعت پیاپی ادامه یافت و افتخارآمیزترین حماسه آرمانی و میهنی را در برابر پلیدترین دشمن دجال و ضدبشری تاریخ میهن، رقم زد.
دستاوردهای عملیات بزرگ فروغ جاویدان، بسا فراتر از معیارهای متداول نبردهای کلاسیک، بیمه‌نامه استراتژیکی ارتش آزادی و جایگزین دموکراتیک ـ انقلابی بود. آ‌ن ‌قدر که هنوز پس از گذشت بیش از سه دهه، هر ساله رژیم آخوندی در این ایام روضهٴ مرصاد می‌خواند و سر و دم می‌جنباند که هنوز سرنگون نشده است!

اکنون نیز هر ناظری که پیچیدگی شرایط و تحولات داخلی، منطقه‌یی و بین‌المللی را در سه دهه گذشته ـ از جمله رخدادهایی مانند دو جنگ در منطقه و بمباران قرارگاههای ارتش آزادیبخش و توطئه‌های رژیم آخوندی در عراق علیه مجاهدین را مرور کند، به‌روشنی درمی‌یابد که بقای رشد یابندهٴ مقاومت ایران و قدرت تأثیرگذاری و ابتکار عمل آن در متن چنین شرایط پیچیده‌یی، مرهون خطوط سیاسی و استراتژیکی ژرف‌بینانه‌یی است که عملیات فروغ جاویدان، آزمایش بزرگ اثبات صحت و بیمه نامه تداوم آنهاست.
 
 
 
 
 


 
بیشتر بخوانید:

۲۷سال پس از عملیات فروغ جاویدان - لرزه بی‌پایان سرنگونی و هراس از مجاهدین (۱)

۲۷سال پس از عملیات فروغ جاویدان - لرزه بی‌پایان سرنگونی و هراس از مجاهدین (۲)

۲۷سال پس از عملیات فروغ جاویدان - لرزه بی‌پایان سرنگونی و هراس از مجاهدین (۳)

۲۷سال پس از عملیات فروغ جاویدان - لرزه بی‌پایان سرنگونی و هراس از مجاهدین (۴)

۲۷سال پس از عملیات فروغ جاویدان - لرزه بی‌پایان سرنگونی و هراس از مجاهدین (۵)

سوز و گداز پاسدار قاسمی از جام‌زهر آتش‌بس و عملیات فروغ جاویدان

اعتراف پاسدار سعید قاسمی به کابوس سرنگونی نظام در عملیات فروغ جاویدان

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/fb292224-c624-4942-8fd1-86a7f086e520"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات