728 x 90

رویداد تاریخی

انفجار حرم امام رضا (ع) به‌دست وزارت اطلاعات آخوندی

-

انفجار حرم امام رضا توسط عوامل وزارت بدنام اطلاعات
انفجار حرم امام رضا توسط عوامل وزارت بدنام اطلاعات

روز ۳۰خرداد سال ۱۳۷۳ هم‌زمان با عاشورای حسینی، انفجار بمبی در داخل حرم امام رضا(ع) موجب کشته‌شدن ۲۶تن از هموطنان و زخمی ‌شدن حداقل ۲۹۰نفر دیگر شد.

ولی‌فقیه ارتجاع که به‌ فرمان او، این جنایت سبعانه انجام گرفته بود ساعت‌هایی پس‌ از انفجار، ‌آن‌ را ‌به ‌مجاهدین نسبت داد و برای همه روشن کرد که هدف رژیم از این جنایت فجیع، بدنام کردن سازمان‌ مجاهدین خلق ایران بوده است.
 

سناریو لو رفته وزارت اطلاعات

برای توجیه این انفجار، ابتدا _با صحنه‌سازی_ فردی به نام مهدی نحوی را که یک سرباز زندانی در کرمانشاه بود _با وعدهٔ کمک_ به تهران آوردند، سپس در خیابان رهایش کردند و با گلوله به سمتش شلیک کردند و گفتند عامل انفجار حرم را کشتیم. عمادالدین باقی پاسدار ریزشی نظام ولایت در جلد دوم کتاب «تراژدی دموکراسی در ایران» ماجرای نقش سعید امامی در سناریو مهدی نحوی را کامل توضیح می‌دهد.(۱)

وزارت اطلاعات، بعد از دستگیری ساختگی نحوی در مرداد ۷۳ نوار اعتراف _ضبط شده_ را در تلویزیون پخش کرد. در این نوار نحوی، روی تخت بیمارستان اعتراف می‌کند که عامل بمب‌گذاری در حرم امام رضا بوده است. بهرام عباس‌زاده _قربانی فریب‌خوردهٔ دیگر_ نیز بر بالین نحوی در بیمارستان حاضر شد و اعتراف کرد بمبی را که قرار بود در مسجد مکی اهل سنت در زاهدان کار بگذارد از مهدی نحوی گرفته بود.

روز بعد اعلام شد که مهدی نحوی به‌خاطر شدت جراحات وارده فوت کرده است و بهرام عباس‌زاده نیز که فریب دستگاه اطلاعاتی را خورده بود و تصور می‌کرد با گردن گذاشتن به خواسته‌های آنها و اعتراف به دروغ، آزاد خواهد شد، برای مکتوم ماندن جنایت رژیم، در زاهدان در ملأعام اعدام شد.

بعدها در جنگ و دعوای باندی این موضوع توسط بهزاد نبوی و اکبر گنجی و عمادالدین باقی افشا شد.(۲)

نکتهٔ جالب و قابل‌‌توجه این‌که چند دقیقه بعد از انفجار حرم امام رضا، اطلاعیه «انفجار حرم امام رضا توسط عوامل سازمان مجاهدین» در سطح وسیع و در رسانه‌های رسمی منتشر شد. یعنی قبل از انفجار، متن اعلامیه و اطلاعیه‌های انفجار آماده شده بود و منتظر اجرای عملیات بودند، درست مانند عملیات ترور آقای محدثین که قبل از اقدام باندهای کثیف، اطلاعیه و خبرهایش تنظیم و به اشتباه! منتشر شد.

۵سال بعد، در تاریخ ۱۳آذر ۷۸، اکبر گنجی از عوامل پیشین اطلاعاتی رژیم طی مصاحبه‌یی تصریح کرد:
”...تاریک‌خانه ‌اشباحی وجود دارد که در آن عالیجنابان خاکستری اطراق کرده و هم‌چنان به‌ توطئه مشغولند. انفجار مشهد یکی از اقدامات آنان است. آنها مسجد اهل‌سنت را در مشهد خراب کردند که به‌دنبال آن، حادثه وحشتناک انفجار حرم امام رضا پیش آمد که ‌آن‌ را‌ به‌گردن (مجاهدین) انداختند“.‌
هم‌چنین بهزاد نبوی مشاور خاتمی نیز در یک سخنرانی علنی که در روزنامه کار و کارگر ۱۸آذر ۷۷ به‌چاپ رسید، صراحتاً گفت:‌ «آن ماجرای حرم امام رضا(ع) هم بحث دیگری دارد که من ‌درصدد طرح آن در اینجا نیستم، اصلاً مسأله طور دیگری است».
به‌ این‌ ترتیب بر همگان مشخص شد که ولی‌فقیه ارتجاع برای بقای رژیم پلیدش، ارتکاب هر جنایتی را بر خود واجب می‌داند.
 

پانویس:

۱-عمادالدین باقی می‌نویسد: مهدی نحوی با اتومبیل افراد سعید امامی به تهرانپارس در یکی از شلوغ‌ترین نقاط که ایستگاه مسافران نیز هست، آورده می‌شود تا عده زیادی از مردم تهران شاهد باشند. به او یک قبضه کلت کمری خالی از فشنگ داده و وانمود می‌کنند که می‌خواهند او را فراری دهند. مهدی نحوی، جوان بی‌تجربه‌ای که گمان می‌کند فرشته نجات به سراغ او آمده است با خیالی خام از اتومبیل بیرون فرستاده می‌شود. او چونان محکومی گریزپا به سوی سرنوشتی نامعلوم –به امید رهایی و بی‌خبر از سناریوی طراحی شده- شتابان می‌دود.
چند لحظه بعد مأموران از اتومبیل بیرون آمده و فرمان ایست می‌دهند. نحوی هم‌چنان شتابان می‌دود، اما گلوله‌ها امان نمی‌دهند و او نقش بر زمین می‌شود و در حالی‌که عده زیادی از مردم شاهد بودند که او در حال فرار و مأموران در حال تعقیب بودند و به او ایست دادند اما فرد فراری که اسلحه‌ای هم نزد خود داشت تسلیم نشد و هدف قرار گرفت. شب همان روز در اخبار سراسری صدا و سیما گفته شد که عده زیادی از مردم شاهد این درگیری بوده‌اند. ماجرا به اندازه‌ای طبیعی بود که هیچکس به ساختگی بودن سناریوی نحوی تردید نمی‌کند.

۲-روزنامه رسالت ـ ۱۴آذر ۱۳۷۸ ـ اکبر گنجی قتل کشیش‌های مسیحی و انفجار بمب در حرم امام رضا(ع) را کار وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران دانسته و منافقین را از انجام امور فوق تبرئه کرده است.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/4d16dc4f-ebe7-4b79-aee0-9e0c37c1845b"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات