728 x 90

رویداد تاریخی

۲۵اسفند ۱۳۷۱، شهادت محمدحسین نقدی، شهید سرفراز مقاومت ایران

-

محمدحسین نقدی
محمدحسین نقدی
با طنین صدایش، با طراوت خنده‌هایش، با احساس به‌غایت لطیفش و با همه عشقش به مقاومت، به‌ رهبری مقاومت، به‌ رزمندگان ارتش آزادی، ”به خویشان، به دوستان، به یاران آشنا؛ به مردان تیزخشم که پیکار می‌کنند”… آری، آری، نقدی با همه این یادگاری‌هایش همیشه زنده است.
شهید محمدحسین نقدی عضو فعال و پرشور شورای ملی مقاومت، در ۲۵اسفندماه ۱۳۷۱ توسط یک گروه از تروریست‌های رژیم آخوندی در رم به‌شهادت رسید. او نزدیک به یک‌دهه نمایندگی شورا را در ایتالیا به‌عهده داشت.
محمدحسین نقدی در سال ۱۳۳۰ در یزد متولد شد. در دوران دانشجویی که مقارن سال‌های آخر دهه ۴۰ بود چندین بار به‌دلیل اعتراضات دانشجویی و هواداری از جنبش انقلابی، دستگیر و زندانی شد. پس از پایان تحصیلات دانشگاهی، مدتی در شرکت نفت و سپس در سازمان انرژی اتمی مشغول به‌کار شد. در سال ۱۳۵۹ با استفاده از یک بورس تحصیلی به ایتالیا رفت و در مدرسه مدیریت میلان دوره تخصصی عالی را به‌پایان رساند. پس از بازگشت از ایتالیا، در اوایل سال ۶۰ به‌استخدام وزارت‌خارجه درآمد و به‌عنوان کاردار سفارت ایران در رم، به‌کار مشغول شد. پس از فرارسیدن ۳۰خرداد و افزایش سرکوب و اختناق و به‌راه‌افتادن موج اعدام‌ها، نقدی جبهه مقاومت را برگزید و به شورای ملی مقاومت ایران پیوست.

او سال‌ها نماینده شورای ملی مقاومت در ایتالیا بود و در مهرماه ۱۳۷۰ به عضویت شورا درآمد. طی این سال‌ها او با تلاشی بی‌وقفه توانست گام‌های ارزشمندی در راه معرفی جنبش مقاومت ایران و افشای جنایات ضدبشری رژیم خمینی بردارد. وی حمایت بسیاری از شخصیت‌ها و مسئولان احزاب، سندیکاها و مجامع حقوق‌بشری را از شورای ملی مقاومت جلب نمود. آخرین تلاش نقدی در راه تشکیل «کمیته همبستگی پارلمان ایتالیا با شورای ملی مقاومت» پس از شهادت او به بار نشست.


ترور محمدحسین نقدی

خبرگزاری‌ها و رسانه‌های خبری، پیش از ظهر روز ۲۵اسفند ۱۳۷۱ (۱۶مارس۱۹۹۳) گزارش دادند که آقای محمدحسین نقدی، نماینده شورای ملی مقاومت در ایتالیا، هنگامی که عازم دفتر کارش بود، توسط مزدوران آدم‌کش رژیم خمینی هدف اصابت گلوله از ناحیه سر و گردن قرار گرفت و به‌شهادت رسید.

آقای مسعود رجوی، مسئول شورای ملی مقاومت، پس از دریافت خبر، پیامی انتشار داد که بخشی از آن از این قرار است:
«همرزم و برادر عزیزم محمدحسین نقدی، صبح امروز در اوج شرف و افتخار، جان فدای آزادی ایران نمود و به خون غلتید. چندی پیش، پس از شرکت در آخرین اجلاس شورا، در مصاحبه با صدای مجاهد می‌گفت: «این اراده ماست که پرچم آزادی و استقلال ایران را بر زمین نگذاریم…» و اکنون با خون این اراده مقدس را مهر کرده و هم‌چون هم‌رزمان شهیدش در شورای ملی مقاومت، کاظم باقرزاده و کاظم رجوی، به کهکشان جاودانه‌فروغ‌ها و شهیدان سرفراز مقاومت ایران، پیوسته است…».

زنده‌یاد دکتر منوچهر هزارخانی در مراسم خاک‌سپاری شهید سرفراز مقاومت ایران، محمدحسین نقدی، طی سخنانی از جمله گفت: «برای این‌که به آرمان نقدی وفادار مانده باشیم، باید تاکید کنم که راهی که حسین نقدی در آن ناجوانمردانه به‌شهادت رسید، راهی است که با از دست دادن بهترین‌ها ادامه پیدا می‌کند. من یقین دارم که جانشینان نقدی جای او را پر خواهند کرد. این یقین از آنجا حاصل می‌شود که جنبش ما یک جنبش زاینده، یک جنبش بالنده و یک جنبش پاینده است و این خصلت هر جنبش زایا و پایایی است که جای عزیزانی را که فرومی‌افتند به‌سرعت پرمی‌کند. این دلیل ایمان عمیق ما به پیروزی راهی است که در پیش گرفته‌ایم.»

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/fc97d22d-0109-4e41-ae77-f9ca17ee245b"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات