728 x 90

رویداد تاریخی

۳اسفند ۸۴ ـ انفجار حرمین در سامرا، با الگوی انفجار در حرم امام رضا

-

انفجار حرم سامرا جنایت هولناک رژیم آخوندی در عراق
انفجار حرم سامرا جنایت هولناک رژیم آخوندی در عراق
  • انفجار در مکانی که به‌دلیل نام‌های پاک آرمیده در آن، برای هر کدام از تنوعات مذهبی در کشورهای مختلف قابل احترام بودند، یک خرق عادت محسوب می‌شد. زیرا تا آن زمان هیچ جنایتکاری به خود جرأت نداده بود به این مدار از جنایت نزدیک شود.

 

  • شیوه به‌کار رفته در انفجار، اطلاعیه‌های «ستاد مرکزی حزب‌الله» و حفاظت امنیتی بالای حرم در زمان انفجار تردیدی باقی نمی‌گذاشت که انفجار کار رژیمی است که در ۳۰خرداد سال ۱۹۷۳ درست در روز عاشورا، اقدام به انفجار در حرم امام رضا کرد.

 

  • نخستین سؤال برای هر وجدان حساس این بود که این انفجارهای جنایتکارانه کار چه کسی است؟

در آن زمان حاکمیت آخوندی سخت به‌دنبال دامن‌زدن به جنگ‌های فرقه‌یی و بلعیدن عراق بود و از این انفجار مانند مائده آسمانی در راستای اشغال عراق بهره گرفت.

 

 

یک خرق عادت، یک انفجار جنایتکارانه

در سوم اسفند ۱۳۸۴ انفجاری عظیم حوالی ساعت ۷ صبح در حرم امام هادی و امام حسن عسکری در شهر سامرای عراق به‌وقوع پیوست. این انفجار که با کارگذاشتن ۲۰۰کیلوگرم تی.ان.تی انجام گرفت، گنبد دارای پوشش آجرهای طلایی و همچنین بخشی از تزئینات کاشی‌کاری دیوارهای این دو حرم را تا شعاع ۵۰۰متری به اطراف پراکند.

انفجار در مکانی که به‌دلیل نام‌های پاک آرمیده در آن، برای هر کدام از تنوعات مذهبی در کشورهای مسلمان و غیرمسلمان قابل احترام بودند، یک خرق عادت محسوب می‌شد. زیرا تا آن زمان هیچ حکومت یا جریان تروریستی به خود جرأت نداده بود به این مدار از جنایت نزدیک شود.

البته این تنها تعرض به ساحت این دو حرم نبود. در خرداد ۱۳۸۶ ۲انفجار دیگر در گلدسته‌های چپ و راست، آنها را به‌طور کامل تخریب کرد. انفجار دوم در حالی صورت گرفت که نیروهای امنیتی وزارت کشور عراق در محل مستقر بودند و تا مسافتی ورود به خانه‌ها و ساختمان‌های اطراف حرم ممنوع بود.

 

دامنه این خبر شوک‌آور

خبر بمب‌گذاری و انفجار در حرم مطهر سامرا، مرقد شریف امام علی‌النقی، امام حسن عسکری، نرگس‌خاتون مادر گرامی امام زمان و حکمیه‌خاتون دختر بزرگوار امام جواد، قلب‌های تمامی مسلمانان و به‌خصوص مردم عراق و ایران را جریحه‌دار کرد. وقوع این انفجار آن‌قدر شوک‌آور و غیرمنتظره بود که بان کی‌مون، دبیرکل وقت سازمان ملل، آن را به‌گونه‌یی قوی محکوم نمود. شورای ملل ‌متحد در این رابطه تشکیل جلسه داد و کشورهای مسلمان به شدید‌ترین وجه آن را تقبیح کردند.

خانم مریم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران، بلافاصله این عملیات تروریستی را محکوم کرد. او طی پیامی گفت:

«فاجعه بمب‌گذاری و تهاجم تروریستی در حرم مطهر امام‌ علی‌النقی و امام‌ حسن‌ عسکری، علیهماالسلام را به عموم مسلمانان و شیعیان و به‌ویژه به مردم عراق و هموطنان‌مان در ایران عمیقاً تسلیت می‌گویم. این فاجعه تلخ که بدون شک از سوی هر انسان آزاده‌ای در جهان به‌شدت محکوم است، تنها می‌تواند از سوی رژیم آخوندی که به‌ویژه در این ایام در پی تفرقه‌اندازی در عراق است، مورد بهره‌برداری قرار گیرد. رژیمی که مردم عراق به‌خوبی با روش‌های جنایتکارانه و تفرقه‌اندازانه آن آشنا هستند».

 

چه دستی در کار بود؟

طبعا نخستین سؤال برای هر وجدان حساس این بود که این انفجارهای جنایتکارانه کار چه کسی است؟

در آن زمان حاکمیت آخوندی سخت به‌دنبال دامن‌زدن به جنگ‌های فرقه‌یی و بلعیدن عراق بود و از این انفجار مانند مائده آسمانی در راستای اشغال عراق بهره گرفت.

پس از این انفجار، یک کشتار فرقه‌یی برنامه‌ریزی‌ شده در عراق و به‌ویژه بغداد آغاز شد که طی آن تنها ظرف چند روز، بیش از ۱۶۸مسجد اهل سنت با انواع سلاح‌های سنگین و نیمه‌سنگین، تخریب و برخی از آنها با خاک یکسان شد. این حوادث نشان ‌داد که این عملیات تروریستی توسط عوامل رژیم آخوندی، به‌منظور دامن‌زدن به یک جنگ فرقه‌یی خطرناک برنامه‌ریزی شده است. شیوه به‌کار رفته در انفجار، اطلاعیه‌های «ستاد مرکزی حزب‌الله» و حفاظت امنیتی بالای حرم در زمان انفجار تردیدی باقی نمی‌گذاشت که انفجار کار رژیمی است که در ۳۰خرداد سال ۱۳۷۳ درست در روز عاشورا، اقدام به انفجار در حرم امام رضا کرد.

در آن زمان دیکتاتوری آخوندی می‌خواست همزمان با روی هم انداختن روز ۳۰خرداد و عاشورا، مجاهدین را مسبب انفجار معرفی کند و پرواضح بود که تیر توطئه او به سنگ خواهد خورد و عاقلان به ریشش خواهند خندید. هزینه آن اقدام جنایتکارانه برای رژیم، مصرف ۴۰پوند تی.ان.تی بود اما قیمت آن را مردم ایران با ۲۶قربانی مظلوم و بیش از ۳۰۰زخمی پرداختند.

ژنرال جرج کیسی، فرمانده وقت نیروهای آمریکا در عراق، با صراحت و آشکارا گفت، وقتی که انفجار رخ داد و آمریکا تحقیق انجام داد به این نتیجه رسیدیم که (رژیم) ایران این کار را انجام داده است.

 

بعدها دکتر طارق الهاشمی، معاون وقت رئیس‌جمهور عراق، طی مصاحبه‌یی با تلویزیون العربیه، رژیم آخوندی را عامل جنایت تاریخی انفجار مراقد امام علی‌النقی و امام حسن العسکری در سامرا دانست.

***

نزدیک به ۲۰سال پس از وقوع اولین انفجار در حرمین سامرا، اکنون پرده‌های بسیاری برافتاده و بیش‌ازپیش مشخص شده است که این رژیم در جنایت و قساوت مرزهای غیرقابل تصوری درنوردیده است.

اینک برای مردم ایران، مردم منطقه و نیز جهانیان آشکار شده است که حکومت ولایت فقیه، نه به خدا،‌ نه به اسلام، نه به امامان شیعه و نه به هیچ ارزش انسانی، ملی و مذهبی اعتقاد ندارد. آنچه برای علی خامنه‌ای و سردمداران رژیمش مهم است،‌ فقط و فقط حفظ حاکمیت به هر بهای ممکن است.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/fcff7cbb-198e-4312-ac00-df0a03d9d5b8"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات