728 x 90

رویداد تاریخی

یاسر عرفات؛رهبر تاریخی مردم فلسطین، رفت و ماندگارشد

-

یاسر عرفات رهبر تاریخی مردم فلسطین
یاسر عرفات رهبر تاریخی مردم فلسطین
۱۱ نوامبر ۲۰۰۴ - ۲۰ آبان۱۳۸۳:
یاسر عرفات، رهبر تاریخی مردم و انقلاب فلسطین، در روز ۱۱ نوامبر سال ۲۰۰۴ مصادف با ۲۰ آبان ۱۳۸۳، در سن ۷۵ سالگی در بیمارستان پرسی در پاریس دیده از جهان فرو بست.
پیکر یاسر عرفات که به‌یاد یکی از نوجوانان یتیم فلسطینی لقب ابو عمار را برای خود برگزیده بود، در میان موج احساسات و عواطف میلیونها فلسطینی در سراسر جهان و سرزمینهای فلسطین، به‌ رام الله منتقل و در همان‌جا دفن شد.
به‌مناسبت درگذشت رهبر فلسطین، در لبنان، اردن و سرزمینها و اردوگاههای فلسطینی، ۴۰ روز عزای عمومی اعلام شد.
خانم مریم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده‌ی مقاومت ایران، ۳ روز اعلام عزای عمومی کرد و در پیامی ابوعمار را "سمبل ۵۰ سال مبارزه، آرمان و آلام فلسطینیان و یار بزرگ مجاهدان و مقاومت ایران" توصیف کرد.
از زمان روی کار آمدن حکومت آخوندی در ایران، یاسر عرفات پیوسته آماج کین‌توزیهای خمینی و بازمانده‌های او قرار داشت و یکبار عرفات افشا کرد که رژیم ایران قصد ترور وی را داشته است.
 

تهاجم نیروهای حماس به گردهمایی هواداران فتح درسالروز در گذشت یاسر عرفات

گردهمایی هواداران فتح که به مناسبت سومین سالروز درگذشت یاسر عرفات، رهبر فقید فلسطین در شهر غزه برگزار شد، توسط نیروهای حماس مورد تهاجم قرار گرفت. براثر این تهاجم و درگیری که متعاقب آن رخ داد، حداقل ۷نفر کشته و بیش از ۴۰نفر مجروح گردیدند. به گزارش تلویزیونهای سی.ان.ان و بی.بی.سی، در این حادثه شبه نظامیان حماس به سوی هواداران فتح آتش گشودند و آنگاه درگـیری مسلحانه میان دو طرف آغاز شد. این بزرگترین گردهمایی هواداران فتح در غزه از زمان درگیریها بین دو طرف است که سرانجام منجر به خروج نیروهای فتح از غزه و کنترل منطقه به دست حماس شد. طرفداران فتح شبه نظامیان حماس را مسئول آغاز تیراندازی می دانند. خبرگزاری فرانسه گزارش داد: در حالیکه صدها هزار نفر, بخاطر سالگرد درگذشت یاسر عرفات در غزه گردهم آمده بودند, مورد تیراندازی قرار گرفته و ۷ نفر کشته شدند. شاهدان و پزشکان گفتند, به دنبال سردادن شعار شیعه شیعه از سوی جمعیت و متهم نمودن جنبش اسلامی به اینکه یک جنبش دست نشانده رژیم ایران و متحدش سوریه می باشد, صدای شلیک ها بلند شد و به دنبال آن صدنفر دیگر زخمی شدند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/efccd03b-0d04-4a30-878d-7006c018d1e2"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات