728 x 90

۲۲دسامبر – سرنگونی حکومت نیکولای چائوشسکو، دیکتاتور رومانی

نیکولای چائوشسکو، دیکتاتور رومانی
نیکولای چائوشسکو، دیکتاتور رومانی

سفر نیکولای چائوشسکو در دسامبر ۱۹۸۹ به ایران تحت حاکمیت دیکتاتوری آخوندی، آخرین سفر رسمی خارجی‌اش بود. وی در آن سفر با آخوند هاشمی رفسنجانی دیدار کرد و مدت کوتاهی پس از بازگشت به کشورش، همراه با همسرش دستگیر و اعدام گردید.

در حالی که ساعت ۱۰ صبح روز ۱۷دسامبر سال ۱۹۸۹ نیکلای چائوشسکو، دیکتاتور رومانی، در تهران در حال نهادن دسته گل بر سر قبر خمینی بود، مقامات نظامی رومانی وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده بودند. در همان روز ارتش و نیروهای سازمان امنیت، بر روی مردم آتش گشودند که ۵۸نفر کشته و ۹۲نفر زخمی شدند. چائوشسکو ۲روز بعد تهران و آخوندهای حکومتی را ترک کرد و به کشورش بازگشت و در پیامی تلویزیونی ناآرامی‌ها را کار عوامل و جاسوسان خارجی که از آن سوی آب آمده‌اند، دانست.

در ۲۱دسامبر، در حالی که ۱۱۰هزار نفر در مرکز شهر بخارست جمع شده بودند، چائوشسکو خطاب به آنان مثل همیشه از پیشرفت‌های به‌اصطلاح سوسیالیستی سخن راند. در حالی که با هو کردنهای مردم و شعار «مرگ بر دیکتاتور» روبه‌رو شد. همسر چائوشسکو، النا، که در کنارش ایستاده بود به کمک‌اش شتافت و به او گفت: «با مردم صحبت کن، با مردم صحبت کن». چائوشسکو نیز در عکس‌العمل به وضعیت در میدان به مردم می‌گفت: «آرام باشید، آرام باشید».

روز ۲۲دسامبر ساعت ۱۰ صبح تلویزیون وضعیت فوق‌العاده برای کشور اعلام کرد و تجمع بیش از ۵نفر را غیرقانونی اعلام کرد. هنگامی که مردم به کاخ ریاست‌جمهوری حمله کردند، چائوشسکو یک بار دیگر هم تلاش کرد که با سخنرانی از بالکن ساختمان ریاست‌جمهوری مردم را به آرامش دعوت کند، اما جمعیت خشمگین تلاش او را ناموفق گذاشتند و در همین حال عده‌ای وارد کاخ ریاست‌جمهوری شده و تلاش کردند تا خود را به بالکن برسانند. ساعت ۱۱ و ۲۰دقیقه روز ۲۲دسامبر هلیکوپتری بر بام کاخ ریاست‌جمهوری نشست و در حالی که مردم به درون ساختمان رخنه کرده بودند، چائوشسکو و همسرش موفق به فرار شدند. چائوشسکو در این روز سرنگون شد.

سرگرد مالوتان، خلبان هلیکوپتری که چائوشسکو و همسرش با آن موفق به فرار شدند، پس از این‌که آگاه شد در پایتخت انقلاب شده‌ است، آنها را به بهانه این‌که به‌زودی مورد حمله پدافند هوایی قرار خواهند گرفت، در نزدیکی اتوبان شماره ۷ پیاده کرد. محافظان چائوشسکو جلوی ۲اتومبیل را گرفتند تا از اتومبیلشان استفاده کنند. راننده اتومبیل دوم که یک دوچرخه‌ساز بود به آنها اطمینان داد که مرکز دفع آفات نباتی مخفیگاه خوبی برای آنها خواهد بود. رئیس اداره در انبار را قفل کرد و سپس به پلیس اطلاع داد. پس از آن نیروهای ارتش، چائوشسکو و همسرش را به یک پادگان منتقل کردند.

در روز ۲۴دسامبر «جبهه نجات» تصمیم به محاکمه چائوشسکو گرفت. فردای آن روز دادگاه نظامی تشکیل و چائوشسکو در آن به اعدام محکوم شد. ساعت ۳ بعدازظهر همان روز حکم به اجرا درآمد.

در پی اعدام چائوشسکو در پی بازگشت از سفرش به ایران تحت حاکمیت ولایت فقیه و دیدار با مقامات آخوندی وقت، پس‌لرزه‌های این اتفاق در درون رژیم جنجال‌آفرین شدند و جنگ گرگها را بیش‌از‌پیش دامن زد. در ۵دیماه ۱۳۶۸ خورشیدی، ۸۴تن از نمایندگان مجلس ارتجاع از علی‌اکبر ولایتی، وزیر امور خارجه وقت، خواهان پاسخگویی او در قبال دعوت از دیکتاتور مخلوع رومانی شدند. یکی از نطق‌های جنجالی نمایندگان در این رابطه صحبتهای آخوند صادق خلخالی بود که معروف شد. آخوند خلخالی در سخنان خود گفت که مسئولان دیپلماسی ما از جهان بی‌خبرند و اتفاقات بین‌المللی را پیگیری نمی‌کنند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات

۲۲دسامبر – سرنگونی حکومت نیکولای چائوشسکو، دیکتاتور رومانی