728 x 90

وزیر دفاع انگلستان: در صورت بروز درگیری نظامی، لندن از واشنگتن حمایت می‌کند

پنی موردانت وزیر دفاع جدید انگلستان
پنی موردانت وزیر دفاع جدید انگلستان

پنی موردانت وزیر دفاع جدید انگلستان دوشنبه شب ۳۰ اردیبهشت در جلسه پارلمان این کشور گفت: در صورت بروز درگیری نظامی، لندن از واشنگتن حمایت می‌کند.

وی در پاسخ به این سؤال که اگر تنش در خلیج‌فارس جدی شود، آیا ارتش انگلستان از آمریکا حمایت می‌کند، گفت: بله، و ما همین الآن هم در آن منطقه مستقر هستیم. این منطقه‌یی است که ما منافعی بزرگ و سرمایه‌گذاری کلانی در آن داریم و در حال همکاری با متحدان و شرکای خود هستیم.

 

جرمی‌ هانت وزیر خارجه انگلستان روز دوشنبه ۳۰اردیبهشت۹۸در جریان اجلاس مجمع جهانی سلامت در ژنو به خبرنگاران گفت: من به رژیم ایران می‌گویم عزم طرف آمریکایی را دست کم نگیرد. آمریکا خواستار جنگ نیست اما اگر منافع آمریکا مورد تهدید قرار بگیرد، دولت ترامپ پاسخ خواهد داد. رژیم ایران باید به این مسأله با دقت بسیار بسیار زیاد بیاندیشد.

 

سایت سان خبر داد: تهدید رژیم ایران باعث شده است نیروهای ویژه انگلستان در خلیج‌فارس نیز به نیروی ضربت آمریکا بپیوندند.
این حرکت نظامی انگلستان که جدیداً اعلام شده، در حالیست که ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن برای گشت به دریای عربی(یمن) وارد شده است.

سایت سان روز یکشنبه ۲۹اردیبهشت نوشت: نیروهای ویژه انگلستان به‌عنوان بخشی از یک مأموریت سری برای مقابله با هر گونه حمله رژیم ایران علیه کشتی‌های تجاری به خاورمیانه پرواز کرده‌اند.
اعضای نیروهای قایقی ویژه(SBS) به نفتکشهای بریتانیا پیوسته‌اند که به خلیج‌فارس تردد دارند.
نیروی اس.بی.اس عمدتاً از تفنگداران سلطنتی انگلستان هستند که بخشی از نیروهای ویژه می‌باشند. با وجود مخفی بودن ماهیت این نیرو، افراد آن برای عملیات دشوار آبی‌خاکی تعلیم دیده‌اند.
نقش اولیه این نیرو شناسایی هدف و تعیین جهت برای توپخانه نیروی دریایی و مقابله با تروریزم است.

 

واشنگتن تایمز روز ۳۰اردیبهشت در ارتباط با حمله موشکی به منطقه سبز بغداد گزارش داد: مقامات مقابله با تروریسم عراق می‌گویند که اعضای شبه‌نظامیان تحت حمایت رژیم ایران به اسم کتائب مسئول حمله موشکی روز یکشنبه ۲۹اردیبهشت، که در نزدیکی مواضع دیپلماتیک و نظامی آمریکا در منطقه سبز بغداد اصابت کرد، بودند.

همچنین در گزارش دیگری که وحشت مزدوران عراقی از جنگ را نشان می‌دهد، کتائب حزب‌الشیطان عراق از طریق یک کانال تلویزیونی گفتند: «حمله به منطقه سبز ناموجه، به‌لحاظ زمانی نامناسب و در خدمت منافع عراق نیست.»

همچنین قیس الخزعلی از مزدوران رژیم آخوندی در عراق گفت: «جنگ احتمالی نه به سود جمهوری اسلامی و نه به سود آمریکاست. بلکه بدلایل عقیدتی کاملاً در راستای منافع اسراییل است».

 

یکشنبه شب ۲۹اردیبهشت ۹۸ منابع نظامی عراق طی اطلاعیه گفتند یک موشک کاتیوشا در وسط منطقه سبز فرود آمد. اما این حمله موشکی تلفاتی در بر نداشت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد موشک کاتیوشا در فاصله کمتر از یک مایلی سفارت آمریکا فرود آمد. یک مقام نظامی بر این اعتقاد است این موشک از شرق بغداد شلیک شده است منطقه‌یی که محل سکونت شبه‌نظامیان مورد حمایت رژیم ایران است.

 

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به‌دنبال حمله به منطقه سبز بغداد در توئیتر خود نوشت: اگر رژیم ایران می‌خواهد بجنگد، این پایان رسمی رژیم ایران خواهد بود. هرگز آمریکا را دوباره تهدید نکن.

خبرگزاری رویترز ضمن بازتاب توئیت رئیس‌جمهور آمریکا افزود: در حالی‌که تنش بین دو کشور بالا می‌گیرد، رئیس‌جمهور آمریکا در توئیت خود رژیم ایران را تهدید کرد و نگرانی در مورد احتمال رویارویی بین آمریکا و رژیم ایران را افزایش داد. رویترز افزود: ترامپ تحریم‌های اقتصادی علیه رژیم ایران را سخت‌تر کرده است. دولت او می‌گوید حضور نظامی آمریکا را در منطقه افزایش داده است و رژیم ایران را متهم می‌کند که منافع و نیروهای آمریکایی را تهدید کرده است.»

 

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام بامداد امرور دوشنبه ۳۰اردیبهشت ۹۸تأیید کرد انفجاری در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد رخ داده، اما به هیچ شهروند آمریکایی آسیبی نرسیده است.

بیل اوربان، سخنگوی سنتکام روز دوشنبه طی بیانیه‌یی گفت: با اقدامی مشابه واقعه اخیر در منطقه سبز بغداد مدارا نخواهد شد و به‌شکل قاطع پاسخ خواهد داد.

وی افزود: آمریکا در صورتی که هر حمله‌یی شبیه این حمله توسط گروه‌های شبه‌نظامی نیابتی مورد حمایت رژیم ایران و یا عناصری از این گروهها انجام شود تهران را مسئول می‌داند.

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات