728 x 90

سالگرد جان‌باختن ۱۷۶ مسافر هواپیمای اوکراینی

تصاویر شماری از جان باختگان هواپیمای اوکراینی که توسط سپاه پاسداران سرنگون شد
تصاویر شماری از جان باختگان هواپیمای اوکراینی که توسط سپاه پاسداران سرنگون شد

ساعت شش و نوزده دقیقه صبح ۱۸ دی ۱۳۹۸ سپاه پاسداران خامنه‌ای، به فاصلهٔ ۱۹ثانیه ۲موشک به سمت هواپیمای مسافربری شلیک کرد و همه ۱۷۶ مسافر آن جان‌باختند. سپاه ابتدا علت را نقص فنی اعلام کرد و کارشناسان فنی هر نوع شلیک را انکار کردند. اما انتشار ویدئویی از شلیک موشک در فضای مجازی، موضوع را به مهم‌ترین خبر جهان تبدیل کرد.

روز بعد کارشناسان اوکراین اسناد شلیک را منتشر کردند و سپاه پاسداران پس از ۷۲ساعت انکار، در یک سناریو ساختگی گفت که هواپیما به دلیل خطای انسانی یک اپراتور در سایت پدافندی فرودگاه منهدم گردید.

 

«نه می‌بخشیم؛ نه فراموش می‌کنیم»

«نه می‌بخشیم؛ نه فراموش می‌کنیم» این جمله یکی از پر تکرارترین جملات سپهر سیاسی- اجتماعی این روزهای مردم ایران در فضای مجازی و حقیقی است. جمله‌ای که پس از انتشار «بخشی کوچک» از واقعیت‌های جنایت نابخشودنی شلیک ۲موشک توسط سپاه پاسداران «آتش به اختیار» خامنه‌ای، دوباره در برابر همه‌ٔ ایرانیان آزادیخواهی قرار دارد که تلاش می‌کنند پژواک دهنده‌ٔ صدای مظلومیت ۱۷۶ انسان بی‌گناه پرواز هواپیمای اوکراینی شماره ۷۵۲باشند.

 

۱۹ ثانیه‌ٔ دردآور و هزاران دروغ

نگاه کردن به چهره‌های زنان و مردان و کودکان خردسالی که در این پرواز بودند هم توان‌فرساست، چه رسد حتی به تصوری از این جنایت فاجعه‌بار!

اما در سپاه پاسداران خامنه‌ای با جماعتی شقی‌تر از حرمله‌ها مواجه هستیم که به «موشک کروز» [بخوانید هواپیمای مسافربری!] شلیک می‌کنند، سپس «هدف» را دنبال کرده و وقتی می‌بینند «دشمن» هنوز سالم است و به سمت فرودگاه برگشته و قصد فرود دارد، موشک دوم را هم شلیک می‌کنند تا «منویات ولایی» در جریان «انتقام سخت» به کامل‌ترین شکل برآورده شود! و در این میان ۲۵ثانیه میان موشک اول تا دوم فاصله است که بنا به اعلام حکومت «راستگو»ی آخوندی، تنها ۱۹ ثانیه‌ٔ آن بر جعبه‌ٔ سیاه هواپیمای اوکراینی ثبت شده است!

این ثانیه‌ها شاید در برابر عمر چندین ساله‌ٔ انسان به‌نظر طولانی نیاید، اما چه کسی می‌تواند بگوید این ثانیه‌های دهشتناک و درد‌آور، برای کودک و جوان و پیر آن پرواز چقدر به درازا کشیده است؟!

-توئیت مریم رجوی

 

 

... و چه کسی می‌تواند بگوید از آن روز تاکنون بر بازماندگان داغدیده‌ٔ این قربانیان بی‌گناه چه گذشته است؟!

این‌ها همه به یک‌سو، آنچه این رنج جانکاه را سنگین‌تر می‌کند، دروغهای سخیف و رفتار‌های غیرانسانی پاسداران خامنه‌ای و گماشتگان حکومتی بود. نگاهی به موضع‌گیریهای عوامل نظام ولایی در فاصله‌ٔ انهدام هواپیمای اوکراینی تا زمان اعتراف ناگزیر سپاه پاسداران، به‌خوبی نشان می‌دهد که تنها تلاش تمامی آنها، کمرنگ کردن حقیقت تلخ و فاجعه‌بار این ماجرا و مشخصاً هم به‌در بردن سران نظام و مقصران اصلی این جنایت بوده است. در این میان شاید پاسدار امیر‌علی حاجی‌زاده گوی سخافت را از رقبای ولایی‌اش برده است. وی در همان توضیحات روز ۲۱دی‌۹۸ به نوعی «حرف پایانی سپاه» را چنین بیان کرد: «... اینها هزینه این شیطنت ها و التهابات آمریکا در منطقه است».

تلخ است اما نگاهی گذرا به دروغهایی که از «نقص فنی» و «کدام موشک؟!» و «من ۳۵سال سابقه پرواز دارم» شروع شد و با «جمینگ» و «خطای انسانی» و «اشتباه با کروز» ادامه یافت بیاندازیم؛ با مرور یک پرسش که «امروز چه کسی می‌تواند بگوید ادعاهای تازه‌ٔ این جماعت «حقیقت محض» و «تمامی حقایق» پرواز۷۵۲ هواپیمای اوکراینی است؟!»

کما این‌که کانادا در بیانیه‌ٔ مشترک وزیر راه و وزیر خارجه‌اش در ۲شهریور۹۹ به نوعی همین بیان را برجسته می‌کند: «این گزارش مقدماتی تنها تأمین کننده اطلاعات محدود و گزینشی در رابطه با این حادثه اسف‌بار است. این گزارش فقط به آنچه که بعد از اصابت اولین موشک فاش شده اشاره دارد ولی نه موشک دوم. این گزارش تنها اطلاعاتی را تأیید می‌کند که ما تابه‌حال می‌دانستیم».

 

گاهشمار دروغهای ابلهانه و «کمابیش» آگاهانه

- مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس رژیم: «این هواپیمای مسافربری بویینگ ۷۳۷متعلق به خطوط هوایی اوکراین پس از پرواز از فرودگاه خمینی دچار نقص فنی شد و سقوط کرد» (ایلنا. ۱۸دی۹۸).

- پس از انهدام هواپیمای اوکراینی، خبرگزاریهای وابسته به سپاه «نقص فنی» هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ را (با تأکید بر ضعف فناوری آمریکایی آن) علت سقوط اعلام کردند (مانند تسنیم. ۲۰دی۹۸).

- مشرق نیوز، ۱۸دی۹۸ «علت سقوط هواپیما به نوع و مدل آن برمی‌گردد که باعث سقوط‌های پی‌درپی شده است».

- ایلنا، ۱۸دی۹۸ «هواپیمای مسافربری بویینگ ۷۳۷متعلق به خطوط هوایی اوکراین در شهریار پس از پرواز از فرودگاه خمینی دچار نقص فنی شد و سقوط کرد».

- سخنگوی ارشد ستاد کل نیروهای مسلح پاسدار شکارچی گمانه‌زنی در مورد سقوط هواپیما از سوی پاسداران را شایعه خواند و گفت: «قطعاً این موضوع توسط خط نفاق به‌نفع آمریکایی‌ها دنبال می‌شود و توطئه‌یی دیگر در حوزه جنگ روانی است» (مشرق نیوز. ۱۸دی۹۸)

- عابد زاده؛ رئیس سازمان هواپیمایی رژیم: «مگر می‌شود پدافند هوایی به هواپیمایی شلیک کند که ۸هزار پا ارتفاع دارد؟» (خبرگزاری حکومتی جمهوری اسلامی. ۱۹دی۱۳۹۸).

- عابد زاده در ادامه ادعای پیدا شدن بقایای موشک روسی کنار لاشه هواپیمای اوکراینی را کذب محض خواند و گفت: «این دروغ‌ها در شبکه‌های مجازی گفته می‌شود».

- قاسم بی‌نیاز، سخنگوی وزارت راه و شهرسازی رژیم: «در صورتی‌که این حادثه به‌دلیل اصابت موشک بود هواپیما در آسمان منفجر می‌شد، اما آتش‌سوزی در قسمت موتور این هواپیما و تلاش ناموفق خلبان برای کنترل هواپیما منجر به سقوط و فوت تمام سرنشینان آن شد» (خبرگزاری حکومتی ایرنا. ۱۹دی۹۸).

- حسین رضایی‌فر، مدیرکل دفتر بررسی سوانح هوایی سازمان هواپیمایی کشوری: «مستندات ما برخورد موشک به هواپیما را ثابت نمی‌کند، در صورت برخورد موشک، هواپیما در لحظه منفجر می‌شود شواهد ما به این صورت نیست، تصاویر نشان می‌دهد که آتشی در هواپیما شروع شده است و خلبان متوجه شده است و قصد بازگشت به فرودگاه را داشته است» (مشرق نیوز.۲۰دی۹۸).

- و باز از مشرق نیوز که اصرار بر ثبت رکورد گینس در دروغ‌پردازی داشته و دارد: «منبع آگاه در فرودگاه [موسوم به نام پیر کفتار جماران-ن] خمینی خبر داد که هواپیما نقص فنی داشت، مهندس ایرانی طبق فرم موجود اجازه پرواز را نداده بود، اما مهندس اوکراینی ایرلاین مخالف و اعلام کرده که مشکلی برای پرواز نیست و پرواز می‌کنیم. از این رو و با توجه به این‌که طبق قوانین نظر کارشناسی فرد ایرلاین به‌نظر کارشناسی فرودگاه ارجحیت دارد و نظر کارشناسی فرد ایرلاین اعمال می‌گردد، پرواز انجام شده است».

- و شاید معروف‌ترین مثال این دروغ‌ها که اکنون به یک «ضرب‌المثل گونه»ای در ادبیات مردمی شده است، «کاپیتان!» شهبازی نظام بود که یا با تطمیع یا با تهدید یا با میل ولایی به صحنه آمد و گفت: «بنده ۳۵سال سابقه پرواز دارم، چنان‌چه به این هواپیما موشک می‌زدند همان بالا در آسمان پخش می‌شد و قطعات آن در زمین کیلومترها از همدیگر فاصله داشتند... این هواپیما مشخص است که آتش گرفته و در تاریکی در حال حرکت است و پس از آن با برخورد به زمین متلاشی شده است».

 

منتهای دجالیت از نوع پیرکفتار جماران؛ ناهماهنگی تاریخی دروغ‌ها پس از اقرار سپاه به شلیک!

رکورد دست نایافتنی دجالیت خمینی گونه البته در روز ۲۱دی۹۸ ثبت شد که روزنامه‌ها و سایتها هم‌چنان در حال انتشار «افاضات» سر ریز شده از فاضلاب ولایی بودند، غافل از آن‌که سپاه پاسداران با «سری افراشته!» اعلام کرد «خودمان زدیم!»

روزنامه حکومتی آفتاب ۲۱دی۹۸: «منصور درجاتی، مدیرکل بحران استان تهران، اعلام کرد که هواپیمای بویینگ ۷۳۷متعلق به خطوط هوایی اوکراین پس از پرواز از فرودگاه دچار نقص فنی شد».

ایرنا۲۱دی۹۸: «... در همین راستا، رئیس سازمان هواپیمایی کشور اساساً احتمال انفجار از طریق شلیک موشک را به‌دلیل پروتکل‌های موجود و مسیر پرواز منتفی دانست».

کیهان خامنه‌ای در مقاله مفصلی شامل ۲۵۲۹کلمه، هر رطب و یابسی را بهم بافته تا سپاه را بی‌گناه و باقی جهان را دروغگو نشان بدهد.

 

هم‌چنین تیترهای روزنامهٔ حکومتی جمهوری ۲۱دی۹۹ را می‌توان در تاریخ دروغهای ولایی به ثبت ماندگار داد.

 

-تیترهای روزنامه‌های رژیم

 

علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی به دفاع از لاپوشانی روحانی پرداخت و گفت: «مقامات ایران به مردم دروغ نگفتند ... موضع آنها به اطلاعات محدودی که داشتند، بوده است» (شبکه خبر فوری روز. ۲۳دیماه۹۸).

این در حالی است که روحانی به‌عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی، طبعاً در جریان گزارش پاسدار حاجی‌زاده قرار گرفته بود. اما نه وی و نه خامنه‌ای «بی خبر» بوده‌اند! کما این‌که خبرگزاری سپاه (فارس) ادعا کرد خامنه‌ای پس از ۴۸ساعت از «خطای فاجعه‌بار صورت‌گرفته» مطلع شده است (خبرگزاری فارس. ۲۱دی۹۸).

 

کامل‌ترین مطالبات بر حق ملی، سرنگونی سرنگونی

پس از فاش شدن همه‌ٔ این دروغ‌ها، هر وجدان آزاده‌ای به دفاع از قربانیان و اجرای عدالت دعوت می‌کند. به ناچار حتی نان‌خوران ولایی هم «ادای مطالبه‌گری» درآوردند.

«اگر این نوار جزو مجموعه مستنداتی است که دست‌اندرکاران صنعت هوایی تحویل دولت اوکراین داده‌اند، چرا تاکنون پاسخ این پرسش بدیهی را نداده‌اند که اگر این گفتگو وجود داشته چرا تا سه روز انکار می‌کردید؟

آیا مفاد آن به مقامات هواپیمایی منتقل نشده بود یا شده بود؟ اگر شده بود چرا انکار می‌کردید؟ و اگر نشده بود که یک فاجعه مدیریتی است که به‌مراتب بدتر از پنهان‌کاری است» (جهان صنعت رژیم. ۱۵بهمن۹۸).

واقعیت اما فراتر از این سخنان است. پرونده‌ٔ فاجعه‌ٔ هواپیمای اوکراینی در کنار همه‌ٔ جنایت‌های سبعانه‌ٔ این حکومت، از کشتار زندانیان سیاسی دهه شصت و قتل‌عام ۶۷ و کارنامه‌ٔ جنگ ضدمیهنی و نهایتاً کشتارهای گسترده‌ٔ قیامهای مردمی سالهای ۸۸ و ۹۶ و آبان خونین ۹۸، با سرنگونی تام و تمام این حکومت و خواسته‌ٔ برحق «انحلال سپاه پاسداران» به نتیجه‌ٔ پایانی خواهد رسید.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/fb54ec75-26dd-475d-9678-222a0e6e6cee"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات