728 x 90

قیام قهرمانانه مردم تبریز در ۲۸مرداد۱۳۷۳

قیام قهرمانانة مردم تبریز در ۲۸مرداد۱۳۷۳
قیام قهرمانانة مردم تبریز در ۲۸مرداد۱۳۷۳

در حالی که فضای سیاسی ایران هنوز از قیام گسترده مردم قزوین در ۱۳مرداد۱۳۷۳ داغ و ملتهب بود، مردم تبریز در تاریخ ۲۸مرداد۱۳۷۳ دست به تظاهرات گسترده علیه دیکتاتوری آخوندی زدند.

این تظاهرات در ساعت ۷ بعدظهر به وقت محلی شروع شد و با شرکت بیش از ۱۰هزار تن از مردم تبریز به اوج رسید.

مردم تبریز با مزدوران سرکوبگر رژیم درگیر شده و بسیاری از ساختمانهای دولتی و مراکز پاسداران را منهدم نمودند.

تظاهرات و درگیری در استادیوم تختی تبریز در جریان یک مسابقه فوتبال، وقتی که پاسداران برای مردم مزاحمت ایجاد کردند، آغاز شد. تماشاچیان با شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای، مرگ بر رفسنجانی» از استادیوم به خیابانها ریخته و گروه‌های زیادی از مردم به آنها پیوستند. درگیری و تظاهرات به نقاط مختلف شهر گسترش پیدا کرد و قوای سرکوبگر در محله‌های مختلف دست به تیراندازی زدند.

تظاهرات و درگیری مردم تبریز با نیروهای حکومتی در شرایطی صورت گرفت که روز قبل از آن دیکتاتوری آخوندی در هراس از تکرار قیام ۲۰۰هزار نفره مردم قزوین با به صحنه آوردن ۳۰۰هزار بسیجی در شهرهای مهم کشور به یک قدرت‌نمایی بزرگ دست‌زده بود.

در این تظاهرات و درگیری بعد از آن، جوانان شجاع تبریزی نقش چشمگیری داشتند. قابل‌توجه این‌که این تظاهرات گسترده مانند تظاهرات قزوین در شرایط اختناق مطلق و ممنوع بودن هر نوع تجمع و اعتصاب برگزار شد.

با نگاهی به برخی تجمعات و حرکتهای اعتراضی در تبریز می‌بینیم که این شهر همیشه کانون شعله‌ور مقاومت و اعتراض علیه استبداد مذهبی بوده است.

 

۱۹ تیر ۱۳۷۸

این تظاهرات نیمه‌شب ۱۸ تیر از خوابگاه دانشگاه تهران شروع شد و دامنه آن در ۱۹ تیر به تبریز رسید. در تظاهرات دانشجویان تبریز یک دانشجو کشته، دهها تن مجروح و نیز صدها نفر توسط نیروهای سرکوبگر حکومتی دستگیر شدند.

 

۲۲خرداد ۱۳۸۸

مردم تبریز روز جمعه تظاهرات گسترده‌یی را علیه حکومت آخوندی و به‌ویژه توهین آخوند خاتمی و دار و دسته او به هموطنان آذری برگزار کردند. این تظاهرات که در مسیر راهنمایی تا پارک ال گولی برگزار شد، با هجوم وحشیانه گارد ویژه ضدشورش روبه‌رو گردید. نیروهای گارد ویژه به سوی تظاهر کنندگان گاز اشک‌آور شلیک کردند و آنان را به‌شدت مورد ضرب ‌و شتم قرار دادند که تعدادی مجروح گردیدند.

 

۱۸ آبان ۱۳۹۴

طبق اعلام قبلی تظاهرات خشماگین هموطنان ترک علیه توهین رژیم آخوندی به آنان در یک برنامهٔ تلویزیون دولتی به نام «فتیله» در شهرهای تبریز، ارومیه، اردبیل، زنجان، خوی، مشکین شره، مراغه و سولدوز نقده برگزار شد. در دانشگاه تبریز نیز دانشجویان در محوطه دانشگاه تجمع اعتراضی برپا کردند.

 

۵ مرداد ۱۳۹۵

هزاران تن از مردم تبریز علیه اهانت رژیم آخوندی به هموطنان آذری راهپیمایی و تظاهرات کردند. این راهپیمایی در خیابان دارایی و نزدیک راسته کوچه تبریز و همچنین چندین منطقه دیگر برگزار شد. هموطنان آذری با سردادن شعارهایی خشم خود را از حکومت آخوندی ابراز کردند. یکان ویژه سراسیمه عازم منطقه شد تا مانع از گسترش این راهپیمایی شود.

 

۱۵دی ۱۳۹۶

در نهمین روز قیام سراسری مردم ایران در دی۹۶ مردم به‌پاخاسته تبریز مسابقه فوتبال بین تیم تراکتور سازی تبریز و استقلال تهران را که در استادیوم سهند این شهر برگزار شد، به صحنه ابراز انزجار از رژیم آخوندی تبدیل کردند.

در این مسابقه جمعیت حاضر در استادیوم شعار می‌دادند: «خامنه‌ای حیا کن ممکت را رها کن»

همچنین مردم تبریز به ترکی شعار دادند مردم آذربایجان ذلت نمی‌پذیرد.

 

۱۹مرداد ۱۳۹۷

سردادن شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «آذربایجان وار السون» (زنده باد آذربایجان) توسط هزاران تن از جوانان تبریزی در جریان مسابقه فوتبال بین تیم‌های استقلال و تراکتورسازی تبریز. در این تظاهرات جوانان خشمگین با سنگ به مأموران سرکوبگر حمله کردند. حکومت آخوندی در یک اقدام بی‌سابقه،‌ برای مقابله با تظاهر کنندگان زرهپوش به داخل استادیوم آورد.