728 x 90

سیگال مندلکر: رژیم ایران، تأمین مالی تروریستها و رژیم‌های بی‌رحم را به حمایت از مردم خود در ایران ترجیح می‌دهد

سیگال مندلکر معاون وزیر خزانه داری آمریکا
سیگال مندلکر معاون وزیر خزانه داری آمریکا

سیگال مندلکر معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی از تصمیم اروپا به‌خاطر ایجاد سازوکار مالی با رژیم آخوندی انتقاد کرد و گفت، ایجاد یک کانال جدید درآمد برای رژیم، به جای آن که به نفع مردم باشد، در جهت حمایت از تروریسم استفاده می‌شود.

وی با اشاره به این‌که رژیم ایران میلیاردها دلار به گروه‌های تروریست حزب‌الله و حماس و رژیم بشار اسد در سوریه پول داده است، گفت: رژیم ایران به‌عنوان اصلی‌ترین رژیم حامی تروریسم، تأمین مالی تروریستها و رژیم‌های بی‌رحم را به حمایت از مردم خود در ایران ترجیح می‌دهد.

 

سیگال مندلکر معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، در یادداشتی در بخش نظرات نشریه هیل که عصر جمعه سوم اسفند منتشر شده است، ادعای اروپایی‌ها که می‌گویند عملکرد سازوکار جدید تحت عالی‌ترین استانداردهای ضدپولشویی و متناسب با تحریم‌های اتحادیه اروپا و سازمان ملل ‌متحد علیه ایران است را به چالش کشیده است.

 

به گفته سیگال مندلکر، اروپا علاوه بر این‌که نظام مالی‌اش از سوی رژیم ایران مورد سوء‌استفاده قرار می‌گیرد، بلکه خاکش نیز قربانی برخی رفتارهای مخرب جمهوری اسلامی است و همین تابستان گذشته در فرانسه توطئه بمب‌گذاری در جریان یک گردهمایی مخالفان رژیم ایران کشف و خنثی شد.

 

معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی تصمیم ماه گذشته اروپا به تحریم رژیم ایران بابت فعالیت‌های تروریستی اخیرش را یک گام مثبت در جهت شناخت «ماهیت واقعی» رژیم دانست و گفت، اروپا اکنون باید به‌خاطر داشته باشد که با چه کسانی وارد معامله می‌شود و ایرانی‌ها چگونه برای دور زدن نظامی مالی بین‌المللی عمل می‌کنند.

 

 

سیگال مندلکر نوشت: به‌عنوان معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی می‌توانم بگویم اگر اروپایی‌ها با بانک مرکزی یا هر بخش دیگری از رژیم ایران کار کنند، چنین ادعایی ممکن نخواهد بود.

 

وی می‌افزاید: «تشکیل هر سازوکار جهت ایجاد یک جریان درآمد جدید برای رژیم ایران ثابت شده است که کار دشواری برای اتحادیه اروپا بوده است. همان‌طور که بانکها و شرکت‌های بین‌المللی می‌دانند هر تجارتی با رژیم ایران خطر نقض تحریم‌های ایالات متحده را به‌دنبال دارد، کشورها یکی بعد از دیگری از میزبانی این سازوکار جدید خودداری کردند؛ که جای تعجب ندارد.»

 

سیگال مندلکر با اشاره به این‌که رژیم ایران میلیاردها دلار به گروه‌های تروریست حزب‌الله و حماس و رژیم بشار اسد در سوریه پول داده است، گفت که جمهوری اسلامی به‌عنوان اصلی‌ترین دولت حامی تروریسم، تأمین مالی تروریستها و رژیم‌های بی‌رحم را به حمایت از مردم خود در ایران ترجیح می‌دهد.

 

وی در ادامه نوشت، نزدیک به سه سال است که مسئولان ایرانی می‌گویند استانداردهای گروه ویژه اقدام مالی (اف ای تی ‌اف) را – که با پولشویی و تأمین مالی تروریسم در سطح جهانی مبارزه می‌کند – در کشور پیاده می‌کنند، اما هنوز اصلاحات لازم برای اتخاذ ابتدایی‌ترین استانداردها را هم حتی انجام نداده‌اند.

 

سیگال مندلکر، با تأکید بر این‌که شفافیت مالی ایران در حد صفر است، نوشت: «خیلی دشوار خواهد بود که بدانیم طرف دیگر معاملات مالی آنها کیست. و این همانی است که ایران می‌خواهد، یعنی گروه‌هایی مانند سپاه پاسداران و نیروی قدس – که تروریسم را تأمین مالی می‌کنند و از سوی ایالات متحده و اتحادیه اروپا تحریم شده‌اند – هم‌چنان عمیقاً در تار و پود اقتصاد ایران باقی بمانند.»

 

معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا، با اشاره به این‌که بانک مرکزی ایران نقش کلیدی در تأمین مالی تروریسم ایفا کرده است، گفت که پائیز گذشته توصیه‌های مالی جدیدی را منتشر کردیم و روش‌های متعددی را که رژیم ایران برای دور زدن تحریم‌ها با استفاده از شرکت‌های تجاری صوری به کار می‌گیرد، یکی پس از دیگری توضیح دادیم.

سیگال مندلکر در پایان یادداشت خود هشدار داد، آنهایی که وارد فعالیت‌هایی می‌شوند که با تحریم‌های آمریکا در تضاد است، خطر پیامدهای سنگینی را به جان می‌خرند؛ از جمله از دست دادن توانایی تجارت با آمریکا و دسترسی به نظام مالی ایالات متحده.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات