728 x 90

آیا شعله‌های آتش پلاسکو فرونشسته؟

۲سال پس از فاجعه دردناک پلاسکو کسبه این مجتمع و بازماندگان قربانیان آن بلاتکلیف هستند

ساختمان پلاسکو
ساختمان پلاسکو

۳۰دی ۱۳۹۵ یادآور فاجعه دردناک آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو در تهران است.

پس از گذشت ۲سال از این حادثه هنوز مردم برای بسیاری از سؤالاتی که داشتند و دارند پاسخی نگرفته‌اند.

سؤالاتی از قبیل، آیا چنین فاجعه‌ای در چنان ابعادی قابل پیشگیری بود؟

آیا مهار آتش بدرستی پیش رفت؟

مقصر اصلی در این آتش‌سوزی کیست؟

آیا خسارات وارده در این آتش‌سوزی به صاحبان مغازه‌ها جبران شد؟

چه اقداماتی برای پیشگیری از تکرار چنین حوادثی تابه‌حال صورت گرفته است؟

این‌که در همان زمان یعنی ۲سال پیش، از وجود صدها ساختمان مشابه پلاسکو در تهران صحبت می‌شد اقداماتی برای عدم تکرار فاجعه‌ای مشابه آن انجام شده است؟

و دهها پرسش بی‌پاسخ دیگر که هنوز در اذهان مردم وجود دارد.

قبل و بعد از این حادثه هم حوادث ناگوار دیگری در حاکمیت این رژیم به‌وقوع پیوسته که هرگز رسیدگی نشده است و قربانیان و بازماندگان این حوادث به امان خدا رها شده و درد و اندوه دیگری بر جراحات وارده بر آنها افزوده شده است. از انفجار معدن «یورت» گرفته تا آتش‌سوزی کشتی «سانچی» و همین حادثه دیماه ۹۷ اتوبوس دانشجویان دانشگاه آزاد تهران و آتش‌سوزی در مدارس زاهدان و... و دهها مورد دیگر که اساساً به‌علت بی‌لیاقتی و بی‌کفایتی این رژیم چپاولگر در حاکمیت این رژیم به‌وقوع می‌پیوندد.

واقعیت این است که این فاجعه رژیم را هم وحشت‌زده کرد، چرا که همهٔ مردم این حقیقت را دریافتند که واقعه، کاملاً قابل پیش‌بینی و قابل پیشگیری بود و مسبب آن تنها و تنها رژیم و مشخصاً بنیاد ضدمستضعفان است که بعد از مصادره این ساختمان، مالک آن بوده است. می‌دانیم که بنیاد مستضعفان از نهادهای زیرمجموعه ولی‌فقیه ارتجاع، خامنه‌ای جنایتکار است؛ مقامها و نهادهای مختلف رژیم مانند شهرداری و شورای شهر تهران می‌گویند بارها هشدار داده بودند که این ساختمان ایمن نیست و هر آن ممکن است اتفاقی در آن بیفتد. مشخصاً رئیس کمیتهٔ عمران شورای قلابی شهر تهران گفته: «بارها آتش‌نشانی و کارشناسان ایمنی نسبت به ناامن بودن این ساختمان تذکر داده بودند و امروز شاهد نتیجه بی‌توجهی به تمام این تذکرات هستیم».
جالب است که دستگاه تبلیغاتی رژیم دائماً تکرار می‌کند که مالک ساختمان مقصر است که به هشدارهای پیاپی توجه نکرده، ولی یک کلمه به زبان نمی‌آورند که مالک، کسی نیست جز بنیاد به‌اصطلاح مستضعفان و در واقع خود خامنه‌ای!
حالا وقاحت و رذالت را ببینید که ایادی رژیم، همان کسبه و ساکنان این ساختمان را که برخی جان و برخی تمامی دارایی‌ و هست و نیست خود را از دست داده‌اند، مقصر این حادثه معرفی می‌کنند.

در طی این مدت هم صاحبان واحدهای پلاسکو بارها نسبت به رسیدگی به مشکلات خود تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌اند. سردمداران رژیم وعده‌هایی جهت رسیدگی به این مشکلات داده بودند و هیچ‌کدام از آنها عملی نشده است. تجمع‌کنندگان به این خلف‌وعده و عدم‌تحقق وعده‌های اولیه اعتراض می‌کنند.

در گزارش بررسی کمیسیون عمران مجلس ارتجاع از حادثه پلاسکو آمد بود که بیش از ۱۰۰ساختمان در سراسر ایران در وضعیت آسیب‌پذیری مشابه پلاسکو قرار دارند. طی این مدت هیچ خبری درباره اقدامات احتمالی انجام شده در رابطه با این ساختمانها منتشر نشده است.

 

ساختمان پلاسکو

ساختمان پلاسکو

 

در همان روزهای وقوع این حادثه سیمای آزادی مصاحبه‌ای با آقای محمدعلی توحیدی داشت که خیلی روشنگرانه بود وی در رابطه با مسؤل این آتش‌سوزی گفت:

«آن‌قدر دلایل و شواهد و مستندات واضح و بدیهی در مورد مسئولیت این رژیم- و تأکید می‌کنم، مسئولیت شخص خامنه‌ای- در این فاجعه هست که نیازی به اینها و حتی برای دادگاه نیست.
من بحث را خیلی کلی و سیاسی نمی‌گویم که طرف، چون شخص اول مملکت است، پس مسئول است، نه، بلکه مالک و متصدی واقعی خامنه‌ای است؛ اسم بنیاد مستضعفان، اسم مستعاری است، بازیچه‌ای است برای پوشاندن چهرهٔ یک شخصی به‌نام سید علی خامنه‌ای که مالک است. این مالک هم طبق شواهد بسیار زیاد، مالکی نیست که بگوییم یک پولدار گردن کلفتی است که اینها دستش است، حسابهایش به بانکها می‌رود و خودش کاری به این کارها ندارد. خامنه‌ای مستقیماً در اداره امور دخالت می‌کند؛ در نحوه و شیوه اداره‌ای که در این سیستم است که سرقفلی بدهند، واگذار کنند و خودشان بروند دنبال کار خود؛ یعنی آن صاحب ملک، برای این‌که چیزی در بیاورد، هیچ کار اقتصادی فعالی نکند. اینهاست گردش امور و پولهایی که در دست بنیادهای رژیم و دست دستگاه حکومت آخوندها می‌چرخد.
در همهٔ دنیا آدمهای پولدار و میلیاردرهایی هستند که غارتگر هم هستند، ولی اینها شکل غارت و چپاولشان متفاوت است. یک کشتی غله، گندم یا هر کالای دیگری از شرق دور حرکت می‌کند و به بندرعباس می‌رسد. در طول راه دهها معامله با تبادل پول، روی آن صورت می‌گیرد؛ یعنی کاری انجام نمی‌شود، فقط پول و معامله و رانت و این چیزها است. ولی تا می‌رسد به بندر عباس، قیمتش چندبرابر افزایش پیدا می‌کند و آنها پولدار می‌شوند».

 

تلاش آتش‌نشانان برای مهار آتش

تلاش آتش‌نشانان برای مهار آتش

 

واقعیت این است که حاکمیت فاسد و غارتگر آخوندی سالهاست که شهرها و روستاهای ایران را در برابر حوادث بی‌دفاع گذاشته و منابع و ثروت مردم ایران را صرف صدور تروریسم و جنگهای تجاوزکارانه در عراق و سوریه و یمن و غیره می‌کند.
تا این رژیم هست، هر روز باید در انتظار این قبیل وقایع دردناک اما قابل پیشگیری باشیم. امید آن که با سرنگونی این رژیم ضدمردمی، دردها و مصیبتهای مردم ایران به پایان برسد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/dd17bc2c-de8b-4a0b-b7ac-a1d8f5642f00"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات