728 x 90

رویداد تاریخی

1اسفند ۱۳۷۴ - 20فوریه: ترور زهرا رجبی شهید بزرگ دفاع از حقوق پناهندگان

-

 زهرا رجبی  شهید بزرگ دفاع از حقوق پناهندگان
زهرا رجبی شهید بزرگ دفاع از حقوق پناهندگان
زهرا رجبی شهید بزرگ دفاع از حقوق پناهندگان
روز اول اسفند سال 1374 زهرا رجبی از اعضای شورای رهبری سازمان مجاهدین خلق و عضو شورای ملی مقاومت ایران توسط دیپلومات-تروریستهای رژیم آخوندی در ترکیه به‌شهادت رسید.
 
زهرا رجبی به‌عنوان یکی از مسئولان دفاتر رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت، در بهمن‌ماه 1374در رأس هیأتی جهت رسیدگی به وضعیت ناگوار پناهندگان ایرانی به ترکیه عزیمت کرد. آخوندهای جنایتکار که از حضور او در ترکیه مطلع شده بودند، فرصت را برای ترور او مغتنم شمردند و روز اول اسفند 1374 با حمله به محل اقامت او، این شیرزن قهرمان و یکی از همراهانش، مجاهد خلق علی مرادی را به‌شهادت رساندند.
 
زهرا رجبی در سال 1336 در تهران متولد شده بود و از دانشجویان فعال دانشگاه ملی ایران در مبارزات ضدسلطنتی بود. وی از برجسته‌ترین زنان پیشتاز مجاهد خلق و از یاران نزدیک رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت، مریم رجوی بود و مسؤلیتهای مهمی را در کشورهای مختلف برعهده داشت.
 
بر اثر افشاگریهای مقاومت، یکی از قاتلان وی در ترکیه دستگیر و بقیه نیز شناخته شدند.
 
دادگاه استانبول یکی از عوامل جنایتکار وزارت اطلاعات رژیم آخوندی را به‌جرم شرکت در ترور زهرا رجبی و علی مرادی، محاکمه و به 33سال و 4ماه حبس محکوم کرد و معاون کنسولی رژیم آخوندی و ۳کارمند دیگر سفارت رژیم خمینی نیز به‌عنوان عنصر نامطلوب از ترکیه اخراج شدند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات